Rytuał w religii, rytualność w sztuce
Rozmowa z prof. Marią Poprzęcką i projekcja filmów

• Rytuał w religii, rytualność w sztuce

Kadr z filmu "Krzyżoki", reż. Anna Gawlita, 2018

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na rozmowę Michała Oleszczyka z prof. Marią Poprzęcką wokół filmów „Pamiątka z Kalwarii” i „Krzyżoki”.

„Pamiątka z Kalwarii” (1958) Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego to klasyka polskiej szkoły dokumentu filmowego. „Krzyżoki” (2018) Anny Gawlity to jeden z najwybitniejszych polskich dokumentów ostatnich lat. Te dwa czarno-białe, bezdialogowe, pozbawione komentarza filmy to arcydzieła portretowania polskiej religijności ludowej w kluczu upartej, wysoce wyestetyzowanej, hipnotycznej akumulacji niezwykłych obrazów i scen.

Historyczka sztuki prof. Maria Poprzęcka i filmoznawca Michał Oleszczyk zastanowią się nad strategiami portretowania ludowego rytuału w filmie i sztukach wizualnych, nad strategiami działań na styku rzeczywistości społecznej i artystycznej. Dyskusja odbywa się w kontekście wystawy "Daniel Rycharski. Strachy".

Prof. dr hab. Maria Poprzęcka

historyczna sztuki, w latach 1989–2008 dyrektorka Instytutu Historii Sztuki UW. Od roku akademickiego 2013/2-14 profesor zwyczajny na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie współprowadzi liczne autorskie seminaria magisterskie i doktoranckie. Autorka wielu publikacji z zakresu historii sztuki. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest malarstwo XIX wieku oraz sztuka współczesna i ich szeroki kontekst krytyczny oraz teoretyczny. Laureatka mi. in Nagrody Literackiej Gdyni, Nagrody Krytyki Artystycznej im Jerzego Stajudy.

Michał Oleszczyk

adiunkt na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Krytyk filmowy, tłumacz, konsultant scenariuszowy. Jego recenzje pojawiają się w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, w periodykach takich jak "Kino", "Dwutygodnik" i "RogerEbert.com". Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka i stypendysta miesięcznika "Polityka". W latach 2011-2013 programer i rzecznik festiwalu Off Plus Camera, którym zarządzał jako dyrektor artystyczny przy pierwszej edycji w 2008 roku. W latach 2013-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Daniel Rycharski oprowadzapo wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku francuskim po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy”La visite guidée en français de l’exposition « Daniel Rycharski. Angoisses » MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski: Strachy” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Tomasz Rakowskioprowadza po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Daniel Rycharski. Strachy” MUZEUM nad Wisłą