Runa Islam. Opróżnij staw, by złapać rybę

• Runa Islam. Opróżnij staw, by złapać rybę

Runa Islam - staw, by złapać rybę (2008)

Tematem filmu Opróżnij staw, by złapać rybę (2008) urodzonej w Bangladeszu artystki Runy Islam jest opuszczony modernistyczny budynek projektu austriackiego architekta Karla Schwanzera.

Zbudowany został pierwotnie na brukselską Wystawę Światową w roku 1958, a następnie przekształcony w Muzeum XX Wieku w Wiedniu. W swym niemimetycznym filmie Islam przywołuje tradycje filmu abstrakcyjnego i strukturalistycznego, próbując podważyć tradycyjną zależność filmu od narracji. Wizualna narracja wynika tutaj z ruchu kamery, która pisze zdanie „Opróżnij staw, by złapać ryby” powtarzając dokładnie układ typograficzny, w jakim jest ono zamieszczone w angielskim wydaniu Uwag o kinie Roberta Bressona.

Runa Islam, ur. 1970 w Dhace, Bangladesz, mieszka i pracuje w Londynie.

Film Runy Islam jest częścią wystawy „Modernologie. Artyści współcześni badają nowoczesność i modernizm” pokazywanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (12 luty – 5 kwietnia) i organizowanej we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie (MACBA).