Rozmowa z Jarosławem Modzelewskim i Wilhelmem Sasnalem
prowadzenie: Dorota Jarecka i Joanna Mytkowska

• Rozmowa z Jarosławem Modzelewskim i Wilhelmem Sasnalem

Edi Hila, Bulwar 1, 2015, z serii "Bulwar Bohaterów Narodu", olej, płótno, 120 x 120 cm. Kolekcja Rogera Dienera

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie „Realizm generuje wszelkie ruchy”.

„Realizm generuje wszelkie ruchy artystyczne, które chcą wiernie oddawać rzeczywistość”. Wypowiedź Ediego Hili, z której pochodzi tytuł naszego spotkania, jest czymś więcej niż stwierdzeniem oczywistości. Bo skoro tak, czyli skoro to realizm generuje wszelkie ruchy, a nie jest tych ruchów rezultatem, realizm nie jest stylem w malarstwie, ale postawą. Realizm to stosunek do rzeczywistości, który dopiero umożliwia pojawienie się malarstwa.

O tym, czym jest, i czym może być realizm w malarstwie porozmawiamy z Jarosławem Modzelewskim i Wilhelmem Sasnalem, przedstawicielami różnych pokoleń. Celem rozmowy będzie także skontekstualizowanie artystycznej postawy Ediego Hili, przede wszystkim jego kluczowej decyzji, żeby pozostać przy realizmie po socrealizmie.

Dorota Jarecka

krytyk i historyk sztuki, zajmuje się sztuką XX wieku i współczesną, współpracuje z "Gazetą Wyborczą", publikowała także m.in. w "Polityce", "Didaskaliach", "Magazynie Sztuki", "Kresach".

Jarosław Modzelewski

malarz, rysownik, pedagog. Urodził się w 1955 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Dyplom uzyskał w 1980 roku. Od 1983 roku razem z: Ryszardem Grzybem, Pawłem Kowalewskim, Włodzimierzem Pawlakiem, Markiem Sobczykiem i Ryszardem Woźniakiem współtworzył Stowarzyszenie "Gruppa". Publikował w piśmie "Oj dobrze już". Twórczość artysty łączy się z nurtem "nowej ekspresji" i "Młodymi Dzikimi". Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Wilhelm Sasnal

malarz, rysownik, filmowiec i twórca komiksów. Urodził się w 1972 roku w Tarnowie. Współzałożyciel (1996) Grupy Ładnie. Współpracuje z warszawską Fundacją Galerii Foksal, Galerią Raster oraz z Krytyką Polityczną oraz antyrasistowskim Stowarzyszeniem Nigdy Więcej. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Saatchi, Tate Modern w Londynie, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Guggenheim Museum oraz Kunsthaus w Zurychu.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

12:00 Oprowadzania Dzień Wolnej Sztuki 2018w Muzeum nad Wisłą MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”Тур на русском языке по выставке „Эди Хила. Художник трансформации” MUZEUM nad Wisłą
18:30 Spotkanie Spotkanie z Edim Mukąprowadzenie Joanna Mytkowska MUZEUM nad Wisłą