Roman Kurkiewicz rozmawia z Lechem Nijakowskim
Rozkosz zemsty, obraz mordów, święta wojny

• Roman Kurkiewicz rozmawia z Lechem Nijakowskim

Punktem wyjścia do rozmowy pomiędzy Romanem Kurkiewiczem a Lechem Nijakowskim, socjologiem i badaczem konfliktów narodowościowych, jest prezentowana praca meksykańskiej artystki Teresy Margolles „127 ciał”.

Praca Margolles to długi na ponad 33 metry sznur spleciony ze 127 szwów, które użyte były wcześniej do zaszycia ran po sekcjach zwłok anonimowych ofiar przemocy ulicznej w Meksyku. Artystka zajmuje się w swej twórczości problematyką „przemocy i medialnego obiegu obrazów śmierci w Ameryce Łacińskiej”.

Podczas spotkania Roman Kurkiewicz zapyta o kulturową i medialną fascynację zbrodnią i mordem; o praktyki ludobójcze i racjonalizacje przemocy etnicznej, klasowej oraz politycznej. Spróbuje też zbliżyć się do zrozumienia być może największej z tajemnic rodzaju ludzkiego jaką jest niepohamowana, nienawistna agresja wybuchająca we wszystkich niemal kulturach ludzkich, pytając o fenomen wewnątrzgatunkowego mordu, jako sposób odnajdywania i potwierdzania tożsamości, jak i instrument podtrzymujący więzi społeczne i pamięć wspólnoty.

Będzie to rozmowa o formie narracji o ludobójstwie, której tematem jest człowiek-morderca i ludzie-ludobójcy. Rozmowa trudna, ale niezbędna.

Lech Nijakowski

Doktor socjologii, wykłada w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in: socjologią etniczności i narodu, teorią agresji, przemocy i wojny; problematyką czystek etnicznych, ludobójstw i masakr. Jest autorem m.in. wydanej ostatnio książki „Rozkosze zemsty. Socjologia historyczna mobilizacji ludobójczej”.

Roman Kurkiewicz

Dziennikarz i redaktor prasowy, radiowy, telewizyjny, dwukrotnie redaktor naczelny tygodnika „Przekrój”, autor programów radiowych o książkach i dwóch książek felietonowych (m.in. „Lewomyślnie”). Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej (do 1995), TVP, Radiu TOK FM, Radiu RDC. Wykładowca dziennikarstwa w Collegium Civitas, UW. Aktywista polityczny i wolnościowy. W latach 1979-89 redaktor, dziennikarz i aktywista opozycji demokratycznej.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Film Autokonstrukcjareż. Abraham Cruzvillegas Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Koncert NIWEAWyjdzie Wojtek na dwór? Nie wyjdzie, nie ma Wojtka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Wolf Knife (Nóż z wilczą rękojeścią)reż. Laurel Nakadate Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Oprowadzanie ODWOŁANE: Oprowadza Zofia Kulik Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Film Kabaretowe krucjatyreż. Wael Shawky Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadza Joanna Rajkowska Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia