W Stronę Leksykonu Użytkowania
Spotkanie z cyklu: „Artysta (i artystka) jako istota miejska: występowanie, zwyczaje i polityka”

  • W Stronę Leksykonu Użytkowania

    Fragment “Toward a Lexicon of Usership"

W ramach wizyty Stephena Wrighta zapraszamy na seminarium dla teoretyków sztuki oraz tłumaczy książek artystycznych.

Wspólnie ze Stephenem przyjrzymy się wytworzonej przez niego nowej leksykologii sztuki oraz zastanowimy się nad jej polskimi odpowiednikami. Po seminarium zapraszamy na prezentację polskiego tłumaczenia najnowszej książki Stephena Wrighta „Toward a Lexicon of Usership”, wydanej w ramach najnowszego numeru „Formatu P”.

Prezentacja zorganizowana wspólnie z Formatem P oraz Fundacją Bęc Zmiana.

Stephen Wright zachęca nas do zadania podstawowych pytań, co oznacza „robić użytek”? I jak różni się to od „używania”? Jak twierdzi, ten niuans jest kluczowy dla zrozumienia dynamiki użytkowania - czy to języka, narzędzi, mediów, usług, sztuki czy miasta. Jak pisze Wright: „Termin >robienie użytku< sugeruje, że używanie nie jest czymś danym albo ewidentnym, tylko raczej, że używanie musi zostać jakoś wytworzone. Używanie się wydarza, to jest pewne, ale nigdy nie wydarza się samo przez się, trzeba mu pomóc.

Polityczna podmiotowość związana z krytycznym oportunizmem, specyficznym dla sytuacji użytkowania i dla samych użytkowników, nie tyle wykorzystuje okazję, tylko raczej ją tworzy, tak jak ma to miejsce w sporcie czy w polityce. To, że użytek jest robiony i ciągle przerabiany, może tłumaczyć, dlaczego użytkowanie jest zazwyczaj uznawane przez kulturę ekspercką za nadużycie. ”Robienie użytku" ma zasadnicze znaczenie dla naszego zrozumienia użytkowania jako formy praktyki politycznej, która sprzeciwia się różnym manifestacjom społecznej i kulturowej hegemonii. Tymczasem użytkownicy, przyjmując naturalną perspektywę oddolnego pragmatyzmu, nie tyle po prostu czegoś „używają” co raczej „robią użytki” - modyfikując wszelkie możliwe czasoprzestrzenie dla własnego (i innych) użytku.

W kontekście naszego programu zajmiemy się „robieniem użytku” z koncepcji zaprezentowanych przez Stephena Wrighta. Wspólnie przyjrzymy się sztuce publicznej z perspektywy „oddolnego pragmatyzmu”, zastanawiając się nad różnymi sposobami „robienia użytku” ze sztuki, z miasta oraz ze sztuki w mieście.

Stephen Wright zajmuje się pisaniem o sztuce i wykładaniem praktyki teorii na European School of Visual Arts (eesi.eu). W swoich tekstach skupia się przede wszystkim na polityce użytkowania, zwłaszcza w kontekście działań opartych na ponaddyscyplinarnej współpracy i dotyczących różnych współczynników sztuki. W prowadzonych przez siebie badaniach Wright próbuje rozpracować trwający obecnie w sztuce i społeczeństwie „zwrot użytkologiczny” w ramach współczesnych praktyk i teorii eskapologicznych. Wright był kuratorem wystaw „The Future of the Reciprocal Readymade” [„Przyszłość zwrotnego readymade”] (Apexart, Nowy Jork, 2004), „In Absentia” (Passerelle, Brest, 2005), „Rumour as Media” [„Plotka jako medium”] (Aksanat, Stambuł, 2006) oraz „Dataesthetics” (WHW, Zagrzeb). Urodzony w 1963 r. w Vancouver, mieszka i pracuje w Paryżu.
 

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
13:00 Warsztaty Podwórkowe sztuki. Warsztaty szablonowe Warsztaty rodzinne Pracownie na Inżynierskiej
ul. Inżynierska 3, Warszawa
18:00 Wykład Trasa M-Z. Estrada Twórców Sztuki NowoczesnejMuzeum nad Zegrzem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:00 Film Kino MinoTAur „Czarownice” ("Häxan") reż. Benjamin Christensen Pracownie na Inżynierskiej
ul. Inżynierska 3, Warszawa
18:00 Spotkanie Tutaj uczą sztuki. Pałac Młodzieży Spotkanie w Pałacu Młodzieży Pałac Młodzieży
Plac Defilad 1, Warszawa
10:00 Wycieczka Użytkuj nieużytkiSpacer po miejskich pracowniach Fundacja Bęc Zmiana
ul. Mokotowska 65/7, Warszawa
18:00 Spotkanie Warszawo, gdzie jest twoja kultura?Dyskusja „Notesu.na.6.tygodni” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiePo wystawie „Samoorganizacja” Pracownie na Inżynierskiej
ul. Inżynierska 3, Warszawa
20:00 Film Kino MinoTAur „Antrakt”, „Balet mechaniczny” i „Emak-Bakia” Pracownie na Inżynierskiej
ul. Inżynierska 3, Warszawa
18:00 Performans Oczami się nie nasyciszDziałania performatywne Pracownie na Inżynierskiej
ul. Inżynierska 3, Warszawa