ROBAKOWSKI 80
Urodziny Józefa Robakowskiego

• ROBAKOWSKI 80

Józef Robakowski, akcja "Jestem elektryczny", 1996

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma przyjemność zaprosić na dwudniowe wydarzenie honorujące Jubileusz 80-lecia urodzin Józefa Robakowskiego.

Józef Robakowski jest wybitnym twórcą polskiej sztuki i współczesnej kultury, autorem ikonicznych prac filmowych, fotograficznych i video. To artysta totalny, historyk sztuki, pedagog, kolekcjoner, kurator wystaw, teoretyk i konceptualista w jednej osobie. Współtworzył m.in. grupę ZERO-61 oraz zespół Warsztat Formy Filmowej. Inicjował ważne wydarzenia i akcje artystyczne. W 1978 roku, razem z Małgorzatą Potocką, założył w Łodzi Galerię Wymiany, która jest dziś najdłużej istniejącą niezależną galerią sztuki w Polsce. W 2018 roku Józef Robakowski podarował międzynarodową Kolekcję Galerii Wymiany i jej Archiwum Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Celebracja urodzin Józefa Robakowskiego odbędzie się w Muzeum na Pańskiej, a program przedstawia się następująco:

19 lutego (wtorek), godz. 18.00

• Otwarcie wystawy Andrzeja Ciesielskiego - „Moje Archiwum: Józef Robakowski”,
  • „Kino Własne” Józefa Robakowskiego, a w nim:
    - program TV dla Jadwigi Sawickiej z muzyką Zdzisława Piernika,
    - 5 prac video studentów PWSFTv i T,
    - program TV Uderzenie Sztuki,
    - 5 videozapisów wystąpień przyjaciół performerów,
    - video/kolaż: Krew Facebooka...

20 lutego (środa), godz.18.00

• Wieczór performansów ku czci Józefa Robakowskiego, które zaprezentują: Ewa Zarzycka, Karolina Breguła, Izabela Chamczyk i Ola Kozioł;
  • Tort urodzinowy.