Ramona Nagabczyńska: Akumulacja© Trisha Brown
Scena dla tańca

• Ramona Nagabczyńska: Akumulacja© Trisha Brown

„Ramona Nagabczyńska: Akumulacja© Trisha Brown”

Spektakl „Akumulacja© Trisha Brown” to hommage złożony amerykańskiej choreografce i tancerce Trishy Brown, jednej z głównych przedstawicielek amerykańskiej sceny awangardowej lat 60. i 70. XX wieku.

Tytułowa „akumulacja” nawiązuje do metody twórczej Trishy Brown opartej na multiplikowaniu, nakładaniu się na siebie i akumulowaniu prostych sekwencji gestów, które stopniowo rozwijają się w trakcie trwania przedstawienia.

W swojej prezentacji Ramona Nagabczyńska nawiązuje w treści i formie do historycznych „Akumulacji” (1971-73) zastanawiając się, jak zmienia się percepcja widza oraz recepcja utworu w wobec odmiennych kontekstów historycznych. O swoim spektaklu artystka mówi:

„Wiedza jest produktem akumulacji doświadczeń osobistych i zbiorowej historii kulturowej. Każdy spektakl jest spektaklem pamięci. Łacińskie słowo inventario określało zarówno inwencję, jak i inwentarz- pojęcia dla wielu intuicyjnie przeciwstawne, a jednak nierozerwalnie ze sobą powiązane. Twórczość, poznanie, odbiór- agentem każdego z tych procesów jest akumulacja. Interesuje mnie jak, w kontekście historycznym, zmienia się percepcja widza oraz jak zmienia się nastawienie do tworzenia artysty, którego twórczość jest osadzona w kontekście zdefiniowanym przez dotychczasowy dorobek danej dziedziny. W związku z dostępnością wielkiej ilości mediów oraz tendencją do ciągłego powiększania i polepszania, dziś pojęcie akumulacji musi wzbudzać zupełnie inne skojarzenia niż w latach 70., kiedy Trisha Brown tworzyła pierwsze prace oparte na akumulacji. Pragnę zwrócić uwagę na ten fakt oraz potwierdzić, że dorobek przeszłości jest źródłem bez dna, a nie hamującym ograniczeniem. Ten spektakl będzie akumulacją cytatów.”

Ramona Nagabczyńska rozpoczęła edukację taneczną w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie. Po zdobyciu dyplomu kontynuowała naukę na wydziale tańca współczesnego w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a następnie w London Contemporary Dance School. Po skończeniu edukacji tańczyła m.in. dla Polskiego Teatru Tańca, Saju Hari (Wielka Brytania), Darkin Ensemble (Wielka Brytania), Tom Dale Company (Wielka Brytania), 30 Bird Productions (Wielka Brytania), Carrie Cracknell i Lucy Guerin (Wielka Brytania/Australia), Emmy Martin (Irlandia), Davida Wampacha (Francja), Uia Sickle (Belgia/Kanada), Marysi Stokłosy (PL), Kayi Kołodziejczyk (PL), Good Girl Killer (PL) oraz Clod Ensemble (Wielka Brytania), z którymi współpracuje od 2008 roku. Jej pierwsza realizacja „Man's Best Friend” została stworzona w 2009 roku w ramach programu Solo Projekt organizowanego przez Stary Browar Nowy Taniec. Do późniejszych prac należą instalacja wideo „Turao/Dziw” (2010), „New (Dis)Order” (2012) oraz jej najnowsza produkcja „Akumulacja© Trisha Brown”, wyprodukowana przez Komunę Warszawę jako część cyklu „RE//MIX”. Laureatka stypendium Programu „Młoda Polska” w 2012 r.

Spektakl powstał w ramach cyklu RE//MIX rozwijanego przez Komunę Warszawa od 2010 roku, w którym młodzi artyści odnoszą się do klasycznych dzieł teatru i tańca, a także filmu i literatury.

• Choreografia i wykonanie: Ramona Nagabczyńska
  • muzyka: Alexander Zekke