Raj utracony?
pokaz filmu „Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)”

• Raj utracony?

HER Docs Film Festival, Komuna/Warszawa i Departament Obecności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na pokaz filmu „Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)”.

Jak nazwać epokę po końcu świata? Antropocen? Kapitalocen? Chthulucen? Jak będą się w tej nowej rzeczywistości układały relacje istot ludzkich i nieludzkich? By móc na nowo zaprojektować naszą wspólną przyszłość musimy oddać miejsce perspektywie innych gatunków, które od setek lat obserwują ludzką działalność i jej konsekwencje dla planety.

W ramach współpracy HER Docs Film Festival, Departamentu Obecności Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Komuny/Warszawa zapraszamy na pokazy dwóch filmów autorstwa litewskich reżyserek: „Acid Forest” Rugilė Barzdžiukaitė (22.08.2020) i „Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)” Aistė Žegulytė (23.08.2020).

W swoich filmach twórczynie rezygnują z uznania wyjątkowości i indywidualności człowieka, zadając pytanie o możliwość bycia i czucia z innymi gatunkami. Podważają nasz pozornie stabilny system wiedzy i przekonań, kwestionują obiegową wizję „natury” oraz problematyzują ideę muzeum jako miejsca kolekcjonowania i katalogowania doświadczeń.

"ANIMUS ANIMALIS (HISTORIE LUDZI, ZWIERZĄT I RZECZY)" reż. Aistė Žegulytė
Czy można tchnąć życie w coś, co przeminęło?” – pyta reżyserka Aistė Žegulytė w filmie, w którym główne role grają wypchane zwierzęta. Taksydermista, hodowca jeleni i pracownik muzeum zoologicznego pracują na styku życia i śmierci, gdzie granica między tym, co rzeczywiste i sztuczne stała się prawie niezauważalna. Taksydermia jako rzemiosło jest w filmie punktem wyjścia do postawienia pytań o kwestię konstruowania natury przez człowieka oraz wiary w możliwość nieskończonego ulepszania, modyfikowania i reorganizowania świata. „Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)” to historia bliska powieści „Prowadź pług swój przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk. W obu dziełach człowiek jako pan świata zabija i przywraca do życia, a zwierzęta żywe i martwe są traktowane jak przedmioty-do-posiadania, rywalizujące o to, które z nich w oczach widzów zostanie uznane za najbliższe „naturalnego ideału”. Szklane oczy wypchanych zwierząt pytająco patrzą z ekranu, kiedy myśliwi polują na żywe jelenie i sztuczne aligatory, a taksydermiści starają się prześcignąć naturę. Wojerystyczne oko kamery pokazuje kadry niczym pocztówki z odległego świata, w których zaciera się granica między rzeczywistością a imitacją, w którym zabija się po to, aby próbować przywrócić życie. W filmie Aiste Žegulytė „martwa natura” nabiera nowego znaczenia.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie i dyskusję, które prowadzi Robert Jurszo – dziennikarz OKO.press i publicysta miesięcznika „Dzikie Życie” piszący o ochronie przyrody, łowiectwie, prawach zwierząt, smogu i klimacie. W spotkaniu wezmą udział artystka Diana Lelonek, zajmująca się relacjami człowieka i środowiska oraz Kornelia Sobczak, publicystka i teoretyczka związana z Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski.

Program filmowy Departamentu Obecności został przygotowany we współpracy z HER Docs Film Festival.

Dziękujemy za wsparcie Ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce, Litewskiemu Instytutowi Kultury, Litewskiemu Centrum Filmowemu oraz Komunie/Warszawa.

UWAGA!
Informujemy, że ze względu na obowiązujące restrykcje sanitarne liczba miejsc na wydarzeniu jest ograniczona. W sali, którą udostępniają nam Szkoła i Komuna/Warszawa w bezpiecznych warunkach zmieści się 70 osób.

Ponadto wszystkie osoby biorące udział w pokazach zobowiązane są do przestrzegania obowiązujących zasad sanitarnych, czyli:

-dezynfekcji rąk (płyn do dezynfekcji będzie dostępny na miejscu)

-zakrywania ust i nosa w trakcie całego wydarzenia

-zachowywania bezpiecznej odległości, która wynosi 2 metry (zasada nie dotyczy opiekunów dzieci do 13 roku życia i osób z niepełnosprawnościami wymagających wsparcia asystenta)

Osoby nie stosujące się do powyższych zasad nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

16:00 Warsztaty “Knitting against capitalism”warsztat z dziergania MUZEUM nad Wisłą
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #6 – REFUGEES WELCOMEaudycja w Radiu Kapitał Online
,
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #7 – EARTH SPECIFICaudycja w Radiu Kapitał Online
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #8 – LEPKOŚĆaudycja w Radiu Kapitał Online
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #9 – BLYZKISTaudycja w Radiu Kapitał Online
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #10 – GNIEWaudycja w Radiu Kapitał Online
,
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #11 – CZARNE JEST POLSKIEaudycja w Radiu Kapitał Online
,
10:30 Słuchowisko MUZEUM NA FALI #12 – SZTUKA OPIEKIaudycja w Radiu Kapitał Online