Pytania o wszystko. Spotkanie na wystawie „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta”
z udziałem Hanny Szmalenberg

• Pytania o wszystko. Spotkanie na wystawie \

fot. Bartosz Stawiarski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Pytania o wszystko”.

Jego pomysłodawczynią i realizatorką jest Jolanta Woch, opiekunka wystaw, która w codziennej pracy rozmawia z odwiedzającymi Muzeum. Spotkania na wystawie to niekończące się serie pytań i interpretacji oraz okazja do konfrontacji z bogatą gamą odczuć, jakie wzbudzają w nas oglądane dzieła sztuki.

Idea spotkania opiera się na wzajemnym stymulowaniu się do zadawania kolejnych pytań dziełom sztuki. Pytamy o wszystko: o skojarzenia, detale, materiały i formy. Niezależnie od posiadanej wiedzy, każdy z uczestników wnosi własną perspektywę, a możliwości odkrywania znaczeń tkwiących w pracach stają się nieograniczone. Zadamy wspólnie pytanie, czy w spotkaniu z dziełem sztuki to właśnie umiejętność dociekania i wątpienia może odegrać kluczową rolę. Jedno jest pewne: pytający żyją ciekawiej.

Pytania o wszystko” towarzyszące wystawie “Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta” współprowadzi gość specjalny - Hanna Szmalenberg, architektka, uczennica i współpracowniczka Oskara Hansena.

Jolanta Woch

absolwentka kierunku Ceramika w londyńskiej szkole projektowania Central Saint Martins College of Art & Design. Przez kilka lat pracowała w Victoria & Albert Museum gdzie organizowała oddolne oprowadzania w języku polskim. Interesuje się szeroko pojętą kulturą, architekturą i urbanistyką, ze szczególnym naciskiem na Warszawę. Entuzjastycznie pasjonuje się sztuką nowoczesną.

Hanna Szmalenberg

architektka, współpracowała w zespole Oskara Hansena na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP m.in. przy projektach Humanizacji Zakładów FAT w Chocianowie i ZNTK w Pruszkowie. Projektantka m.in. (wraz z Władysławem Klamerusem) pomnika Umschlagplatz oraz pomnika ofiar getta warszawskiego na cmentarzu żydowskim. Działa społecznie w Komitecie Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce oraz w Stowarzyszeniu " Ogród Warszawa" na rzecz ochrony zabytków.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

10:00 Wycieczka Dom Hansenów w SzuminieWycieczka z audiodeskrypcją Dom Hansenów w Szuminie
ul. Mlekicie 4, Szumin, gm. Łochów
14:00 Oprowadzanie Spacer w języku angielskim po wystawie „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie gościnne po wystawie „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta”Prowadzenie: Filip Springer MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie z tłumaczeniem na PJMpo wystawie „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta” MUZEUM nad Wisłą
12:00 Spacer Przyczółek Grochowski Taras pawilonu usługowego
ul. Ostrzycka 2/4, Warszawa
14:00 Spacer Spacer w języku angielskim po wystawie „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie gościnne po wystawie „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta”Prowadzenie: Jan Stanisław Wojciechowski MUZEUM nad Wisłą
16:00 Warsztaty Dźwięk. Forma OtwartaWarsztaty dźwiękowe MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Pytania o wszystko. Spotkanie na wystawie „Oskar i Zofia Hansenowie. Forma Otwarta”z udziałem Hanny Szmalenberg MUZEUM nad Wisłą