Wszystkie oblicza Guerniki
Oprowadzanie dyskusyjne
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie dyskusyjne - otwarte na różne głosy i punkty widzenia.
Guernica autorstwa Pabla Picassa to prawdopodobnie najsłynniejszy antywojenny i antyfaszystowski obraz w historii sztuki, będący jednocześnie uniwersalnym symbolem sprzeciwu wobec wojny i faszyzmu oraz bardzo osobistą wypowiedzią artysty.
W swojej długiej historii mural wielokrotnie podróżował, zmieniając miejsca pobytu i kontekst a wraz z nimi – znaczenie. Był reintepretowany, przechwytywany i używany na nowo przez kolejne generacje protestujących przeciw nienawiści, przemocy i śmierci – na Guernikę powoływali się m.in. przedwojenni antyfaszyści, budujący nowy porządek po wojnie komuniści, strajkujący w latach 60. i 70. przeciw wojnie w Wietnamie amerykańscy studenci oraz współcześni aktywiści organizujący marsze potępiające konflikty w Afganistanie, Iraku czy Syrii.
W czasie oprowadzania wspólnie zastanowimy się nad tym czy ta popularność, elastyczność znaczeń i uniwersalny wymiar obrazu Picassa świadczą o jego sile i skuteczności, czy może są dowodem jego słabości i podatności na manipulację?
Punkty widzenia to cykl oprowadzań dyskusyjnych prowadzony przed dwoje młodych historyków sztuki – Jakuba Depczyńskiego i Bognę Stefańską, którzy będą przyglądać się wybranym pracom z perspektywy teorii sztuki, wiedzy, kodów kulturowych oraz własnych zainteresowań i doświadczeń życiowych.
Wystawa „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku” jest punktem wyjścia do rozmowy o szerszych zagadnieniach społecznych, politycznych i kulturowych.