Pudełko na sztukę
Wokół architektury Muzeum nad Wisłą

• Pudełko na sztukę

Muzeum nad Wisłą, fot. Bartosz Stawiarski

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Adolfem Krischanitzem, projektantem pawilonu Muzeum nad Wisłą, oraz Georgiem Schöllhammerem, austriackim kuratorem i redaktorem magazynu „springerin” poświęconego sztuce współczesnej.

Od kilku tygodni Muzeum korzysta z nowej przestrzeni wystawienniczej – pawilonu ulokowanego przy bulwarach wiślanych. Jego projektant, uznany austriacki architekt Adolf Krischanitz, ma w swoim dorobku liczne realizacje obiektów wystawienniczych, takie jak rozbudowa wiedeńskiej Secesji, projekty budynków Kunsthalle w Wiedniu i w Krems czy renowacja i rozbudowa wiedeńskiego 21er Haus.

Przenośny pawilon, z którego korzysta Muzeum, powstał na zamówienie berlińskiej Temporäre Kunsthalle i został użyczony bezpłatnie przez jego obecnych właścicieli, wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary.

Drewniany obiekt o klarownej, czystej architekturze ma z założenia prezentować sztukę zarówno w środku – w sali wystawowej o powierzchni 600 metrów kwadratowych – jak i na elewacjach budynku. Działalność Muzeum w nowej przestrzeni zainaugurowała wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza”, w czerwcu zaś, zgodnie z ideą architekta, na jego elewacjach powstanie mural Sławomira Pawszaka, zwycięzcy konkursu ogłoszonego przez Muzeum.

Spotkanie, które poprowadzi Bogna Świątkowska, będzie dotyczyło projektowania mobilnych przestrzeni dla sztuki oraz ich wpływu na kształt przestrzeni publicznej.