Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej
Spotkanie z Joanną Ostrowską

• Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej

okładka książki Joanny Ostrowskiej, materiały Wydawnictwa Marginesy

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwo Marginesy zapraszają na spotkanie poświęcone książce Joanny Ostrowskiej „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”.

Seksualna praca przymusowa w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczane jest samo istnienie systemu kontrolowanego nierządu. Przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym zmuszane do prostytucji kobiety oskarżano o kolaborację i którym publicznie golono głowy.
Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną niedokończone. Mało która pozostawiła świadectwo, nikt też nie zadbał o to, aby opowiedziały o swojej przeszłości.
Dotychczas nie było „odpowiedniego” momentu. Nadal ofiary przemocy seksualnej to „nieistotne wyjątki”. Joanna Ostrowska wypełnia tę lukę.

„Autorka, przełamując wielkie trudności, pokazuje, że zorganizowana prostytucja była fragmentem hitlerowskiej machiny prowadzenia walki i panowania nad podbitymi krajami. Naczelne Dowództwo Wehrmachtu (!) w środku wojny (!) zajmowało się domami publicznymi, prezerwatywami i tak dalej. Hitler chciał (i był w stanie) zorganizować wszystko. Jego system był połączeniem obsesji seksualnej ze zmodernizowaną, nowoczesną biurokracją”.
prof. Marcin Kula

Pierwsza w Polsce książka poświęcona w całości przemocy seksualnej w okresie wojny.

Joanna Ostrowska
(ur. 1983) – doktor nauk humanistycznych. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematem zapomnianych ofiar nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.