Przegląd Wkurwu. Przegląd Filmowy
Wykład Agnieszki Graff

• Przegląd Wkurwu. Przegląd Filmowy

Dzięki uprzejmości Biennale Warszawa

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na Przegląd Filmowy Jill Godmilow w ramach rezydencji Biennale Warszawa w Departamencie Obecności.

Przegląd filmów, które dokumentują, wyrażają, problematyzują, manifestują gniew i sprzeciw wobec władzy, systemu, ładu społecznego, porządku kultury, patriarchatu i kapitalizmu. Ze szczególnym naciskiem na gniew, wściekłość, wkurw, które mogą być zarówno pochodną bezsilności, jak i zapału rewolucyjnego. Pokazywane filmy są zatem wyrazem społecznego wrzenia, artystycznym performansem, zapisem działania albo jedynie metaforycznym wyrazem stanu świadomości. Gniew i wściekłość nieraz prowadzą do przemocy. Przemoc rodzi zaś przemoc i grozi spiralą gwałtu. Pora jeszcze by to zatrzymać. Ale pora też podjąć dogłębną refleksję na temat przemocy, związku przemocy z kapitalizmem i związku przemocy z patriarchatem.

W programie filmowym przygotowanym przez Jill Godmilow, amerykańską reżyserkę i aktywistkę, zobaczymy niepokazywane dotąd w Polsce filmy dokumentalne i fabularne, ale też przypomnimy sobie o takich, o których niesłusznie zapomnieliśmy.

W ramach przeglądu odbędzie się też polska premiera ostatniego filmu Jill Godmilow „SCUM Manifesto” – zrealizowanej w Polsce i z polskimi aktorkami – repliki francuskiego filmu z lat siedemdziesiątych. Premierze towarzyszyć będzie wykład Agnieszki Graff.

Pierwszego dnia przeglądu zapraszamy na spotkanie z Jill Godmilow kuratorką i reżyserką, autorką między innymi filmów “Daleko od Polski”, “What Farocki Taught”, “Waiting for the Moon”. Restrospektywa jej twórczości odbyła się Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2015 roku, a film “Daleko od Polski” został zakupiony do kolekcji muzeum.

Jill Godmilow: “Kobietom mającym zmysł obywatelski, odpowiedzialnym i śmiałym nie pozostaje nic innego jak tylko obalić rząd, zlikwidować system monetarny…”

Jill Godmilow

Reżyseruje i produkuje filmy od 1966 roku, jest emerytowaną profesorką University of Notre Dame, mieszka w Nowym Jorku. Zrealizowała między innymi nominowany do Oscara dokument "Antonia: A Portrait Of The Woman" (1974); "Far from Poland" (1984) post-realistyczny dokument o polskiej Solidarności; "Waiting for the Moon" (1987), feministyczny film fabularny o życiu literackiej pary Alice B. Toklas i Gertrude Stein (nagrodzony na Festiwalu Filmowym Sundance); "What Farocki Taught" (1998), replikę filmu Haruna Farockiego. Jill Godmilow była laureatką stypendiów fundacji Guggenheima i Rockefellera. W 2003 film "Antonia: A Portrait of The Woman" został wpisany na prestiżową listę Dziedzictwa Narodowego w Bibliotece Kongresu Amerykańskiego.

W 2015 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zorganizowało retrospektywę filmów Jill Godmilow, podczas której odbyła się polska prapremiera filmu "Daleko od Polski". Swój ostatni film "SCUM Manifesto", replikę francuskiego oryginału z 1976 roku, Godmilow zrealizowała w Warszawie wspólnie z Joanną Krakowską i Magdą Mosiewicz."

Piątek 25 maja

12:00–14:15 część 1

MEDIA BURN, reż. ANT FARM, USA, 1975, 25 min
VIDEOGRAMMES OF A REVOLUTION, reż. HARUN FAROCKI, ANDREI UJICA, Rumunia, 1992, 107 min