Projektowanie miast w czasie kryzysu klimatycznego
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Kacpra Kępińskiego w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. „Coś wspólnego".
Innowacyjna architektura i urbanistyka w czasach globalnej dominacji rynku nieruchomości, który dwukrotnie przewyższa wartość PKB wszystkich krajów, musi zadowolić się działaniem w mikroskali, ograniczać się do pojedynczych przestrzeni publicznych, dzielnic czy budynków. Tymczasem zasięg efektów zmian klimatycznych, nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe wykraczają daleko poza granice jednego projektu. Z drugiej strony słychać głosy środowiska architektek i architektów o ograniczonych możliwościach działania związanych wymogami inwestorów czy przepisami. Podczas gdy architektura tkwi w rynkowych i prawnych kleszczach, kryzys klimatyczny zbiera swoje żniwo. Nie ma już czasu na postulowany od lat „zrównoważony rozwój”, a rządy, władze miast, zarządcy terenów i budynków powinny jak najszybciej wypracować odpowiednie regulacje i standardy dotyczące ich kształtowania i przekształcania istniejących. W czasie wykładu zastanowimy się, jak dla dobra planety zmieniać system, w którym funkcjonujemy, przy użyciu narzędzi architektonicznych.
Wykład będzie transmitowany na profilu Muzeum na Facebooku.
Kacper Kępiński
architekt, kurator. Absolwent Politechniki Krakowskiej (Wydział Architektury), stypendysta rządu francuskiego na École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville. Kieruje działem projektów zewnętrznych i wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Jest współzałożycielem krakowskiego ruchu miejskiego Przestrzeń-Ludzie-Miasto oraz członkiem Rady Fundacji Instytut Architektury.