Last Exit Alexanderplatz
Projekcja filmowa

• Last Exit Alexanderplatz

Kadr z filmu "Last Exit Alexanderplatz"

W 1993 roku władze Berlina rozpisały konkurs na nowe zagospodarowanie przestrzenne Alexanderplatzu.

Od tego czasu toczy się dyskusja nad nieudaną próbą przekształcenia jednego z najważniejszych placów byłego Berlina Wschodniego w centrum finansowe, zabudowane wieżowcami na wzór Manhattanu. Dokument przybliża okres reunifikacji Niemiec oraz panującą ówcześnie bezwzględną myśl planistyczną. Pomimo kolejnych nieudanych prób transformacji w latach 90. Alexanderplatz okrzepł w krajobrazie miejskim. Wydaje się jednak, że pytanie o ostateczny kształt tej przestrzeni nadal pozostaje otwarte.

Czy pomiędzy historią placu Defilad i Alexanderplatzem można znaleźć analogie? Czym spełniają one swoje funkcje? Czym są dla mieszkańców? Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego Last Exit Alexanderplatz z komentarzem specjalistów.

Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odebrania w kasie Muzeum Warszawy lub za pośrednictwem strony internetowej www.muzeumwarszawy.pl.

Informacje o filmie:
LAST EXIT ALEXANDERPLATZ, reż. Hans Christian Post, rok prod. 2015, 56 min.

Dr Andrzej Skalimowski

biograf Józefa Sigalina, naczelnego architekta Warszawy. Kurator gabinetu rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Autor wydanej drukiem monografii warszawskiego Domu Partii. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół dziejów powojennej odbudowy i przebudowy Warszawy, szczególnie zaś projektujących wówczas architektów.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
15:00 Debata Zieleń. Komu na niej (nie) zależy? O zieleni jako narzędziu politycznej walki w mieście barStudio
Plac Defilad 1, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
12:00 Warsztaty Miejska dżunglaDziałania rodzinne Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa