• Premiera książki „Mroczna ekologia. Ku logice przyszłego współistnienia” Timothy’ego Mortona

„Zbij piątkę z jeżem i dawajcie na parkiet!”

Książka Timothy’ego Mortona – jednego z najbardziej intrygujących myślicieli ekologicznych XXI wieku – po raz pierwszy po polsku! Zapraszamy na spotkanie wokół premiery polskiego wydania książki „Mroczna ekologia. Ku logice przyszłego współistnienia”, melancholijnej i zabawnej opowieści o wspólnym życiu ludzi i nie-ludzi w cieniu katastrofy klimatycznej.

Oryginalny styl myślenia i pisania Mortona stał się inspiracją dla artystek i artystów na całym świecie: od Björk przez Laurie Anderson, Olafura Eliassona i Pharrella Williamsa po autorów wystawy Zza gór się słońce wznosi blade otwartą niedawno w warszawskiej Zachęcie. Wraz z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o najważniejszych ideach Mortona, w tym koncepcji „mrocznej ekologii” oraz o tym, dlaczego wywołują one tak szeroki oddźwięk.

Mroczna ekologia. Ku logice przyszłego współistnienia
[tytuł oryginalny: „Dark Ecology. For a logic of future coexistence”]
Przekład: Anna Barcz
Wydawca: Oficyna Związek Otwarty

„Mroczna ekologia to propozycja międzygatunkowego współbycia, która nawiązując do halloweenowej idei karnawałowej egalitarności, staje się jednocześnie nietypowym projektem politycznym, zarysem przyszłej wspólnoty. Mortonowi udaje się z powodzeniem połączyć to, co ciemne, pozaludzkie, wstrętne, przerażające ze wspólnototwórczą rzeczywistością gry, zabawy, śmiechu, a nawet głupoty. Wprowadzając kategorię widmowości, wskazuje na wycofaną, migotliwą obecność pozaludzkiej rzeczywistości, która niczym mgła oblepia i spowija wszystko to, co ludzkie” [Andrzej Marzec, Wstęp]

Timothy Morton (ur. 1968) jest jednym z bardziej wpływowych współczesnych filozofów, wpisujących się w nurt myślenia o ekologii, polityce, literaturze, architekturze i muzyce. Zawiaduje katedrą filologii angielskiej Rita Shea Guffey na Uniwersytecie Rice. Współpracował z takimi artystami jak Björk, Laurie Anderson, Olafur Eliasson i Pharrell Williams. Jest autorem ponad 20 książek, m.in. Ecology Without Nature (2007), Hyperobjects: Philosophy and Ecology after the End of the World (2013), Being Ecological (2018).

Anna Barcz – filozofka, tłumaczka, specjalistka od ekokrytyki. Pracuje w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, gdzie prowadzi badania z obszaru geometodologii i humanistyki środowiskowej. Kierowała projektami naukowymi poświęconymi kulturowej dynamice relacji ludzi i zwierząt oraz rzek. Autorka książek: Realizm ekologiczny. Od ekokrytyki do zookrytyki w literaturze polskiej (2016); Animal narratives and culture. Vulnerable realism (2017); Environmental cultures in Soviet East Europe. Literature, history and memory (2021).

Andrzej Marzec – autor wstępu do książki Mroczna ekologia. Ku logice przyszłego współistnienia, filozof (adiunkt na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: spekulatywnego realizmu, ontologii zwróconej ku przedmiotom, humanistyki środowiskowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książek: Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności (2015) oraz Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata (2021).

Ida Ślęzak – doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UW. Zajmuje się teatrem i performansem. Realizuje Diamentowy Grant „Perspektywy nieantropocentryczne we współczesnym teatrze”. Publikowała w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Performerze”, „Teatraliach”.