Spacer emocjonalny wokół Domów Centrum

Kadr z filmu Kazimierza Bendkowskiego „Centrum”, 1973. © Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do Pasażu Wiecha na wydarzenia organizowane w ramach wakacyjnej strefy działań „Kultura w samym centrum”.

Przeszklone Domy Towarowe Wars i Sawa były kwintesencją nowoczesności. Do Hofflandu ciągnęły się kolejki, w których stałyśmy nieraz całą noc. Na schodach do przejścia podziemnego toczył się pokątny handel niedostępnymi powszechnie dolarami i złotem. Rotunda PKO zawsze gromadziła tłumy, aż do chwili przerażającego wybuchu w 1979 roku.

Wybudowany przez Szwedów Hotel Forum był jak Niezidentyfikowany Latający Zachód z przynależnym mu luksusem, bogactwem, obcymi językami, atmosferą ciemnych interesów. Do Zodiaku wpadaliśmy coś zjeść. Butiki na ulicy Rutkowskiego mieniły się kolorami sklepów prywatnej inicjatywy, komisów z zachodnimi rzeczami, pachnących kadzidłami sklepów indyjskich, gdy w tle grała Orkiestra z Chmielnej.

Tuż obok w Kinie Relaks, w sali na 600 osób oglądaliśmy filmy w najwyższym standardzie, kupując wcześniej bilet u konika. Okolicę rozświetlały neony. A pamiętacie, co się działo w klubie Hybrydy? Spotkajmy się w Pasażu Wiecha, będziemy przechadzać się niespiesznie wzdłuż Warsa, Sawy i Juniora. Zobaczymy, co pamiętamy z czasów, kiedy tak bardzo chcieliśmy być nowocześni.

Prowadzenie: Jolanta Woch, organizatorka spotkań Dojrzałych Wspaniałych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Całość będzie nagrana i rozesłana mailowo do zainteresowanych.