Post-turystyka, czyli świadome podróżowanie
warsztaty dla dorosłych
Liczba podróży zagranicznych przekroczyła miliard. Globalny trend podróżniczy jest jednak jednostronny — to mieszkańcy Północy jeżdżą odpoczywać w krajach Południa. Rzadko bywa odwrotnie.
Jednym ze skutków tego zjawiska jest ogromny przyrost wzajemnych powiązań globalnego Południa i globalnej Północy. Inspirowane są jednak głównie przez pojedynczych turystów. To właśnie od setek milionów indywidualnych turystycznych spotkań zależeć będzie w dużym stopniu kształt relacji pomiędzy całymi społeczeństwami. Jednocześnie turystyka stała się jedną z największych gałęzi światowej gospodarki. Co dziesiąte miejsce pracy na świecie jest z nią związane.
Czy wiecie, co to jest wyobraźnia turystyczna i czy każdy z nas ją posiada? Czy wiecie, jaki procent pieniędzy wydawanych podczas wakacji trafia do pracowników i sąsiadów kurortów turystycznych, a jaki wraca na Zachód i dlaczego tak się dzieje? Jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na miejsca sąsiadujące z turystycznymi dzielnicami i kurortami? Kto traci, a kto zyskuje na wolontariacie turystycznym? Czy zastanawialiście się kiedyś, jak nasz wizerunek oddziałuje na mieszkańców odwiedzanych przez nas miejsc? Dlaczego, gdy podróżujemy po dalekim świecie, tak chętnie wpychamy słodkości w dziecięce rączki, podczas gdy naszym dzieciom nie pozwalamy przyjmować prezentów od nieznajomych? Czy macie patent na to, jak robić zdjęcia podczas podróży, by nie uprzedmiotawiać mijanych ludzi, by nie zamykać ich w filmowych klatkach? Czy podczas podróży szlakami turystycznymi zorientowaliście się kiedyś, kto jest narratorem waszej turystycznej wyobraźni? A może zastanawialiście się kiedyś nad takim kształtem turystyki, w której tak zwany tubylec nie jest elementem krajobrazu, widoku, nie pełni jedynie roli ciekawostki czy służącego? Podczas warsztatów spróbujemy razem poszukać odpowiedzi na te pytania.
Formularz zgłoszeniowy został ukryty.
Paweł Cywiński
orientalista, kulturoznawca i podróżnik. Absolwent Studiów o Krajach Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW i Stosunków Międzykulturowych Azji i Afryki na Wydziale Orientalistycznym UW. Obecnie pisze doktorat na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Stypendysta CEEPUS na Uniwersytecie Sarajewskim w Bośni i Hercegowinie oraz programu Dharmasiswa na Uniwersytecie Srivijaya w Indonezji. Jest publicystą oraz redaktorem działu "Poza Europą" w Magazynie Kontakt. Jego zainteresowania ogniskują się wokół ideologii turystyki, neokolonializmu turystycznego, świata arabskiego, islamu, tematyki postkolonialnej oraz problematyki państw nieuznanych i upadłych. Współtwórca projektu post-turysta.pl.