Porozmawiajmy o mieście. Architektura, lokalność i obywatelskość w edukacji muzealnej
WARSZAWA W BUDOWIE 14

• Na szarym tle widnieją białe napisy: edukacja muzealna, edukacja o mieście. Na grafice umieszczone są logotypy Muzeum Warszawy, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Forum edukatorów muzealnych.

Muzeum Warszawy, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Forum Edukatorów Muzealnych zapraszają na dziewiąte spotkanie Liderek i Liderów Edukacji Muzealnej. Tym razem odbędzie się ono pod hasłem „Porozmawiajmy o mieście" jako część festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 14 „Walka o ulice”.

Spotkanie w formule online odbędzie się w godz. 10.00–13.00 na platformie Zoom.

Zapisy trwają do 16 listopada przez formularz zgłoszeniowy.

Spotkanie adresowane jest do osób zarządzających działami i zespołami edukacyjnymi w muzeach i instytucjach kultury.
Miasto jako temat stanowi ważny element programów muzeów i to nie tylko tych zorientowanych na pracę z historią. To jeden z obszarów, który odnosi nas do lokalności, zakorzenia w przeszłości, ale każe również pytać o jakość przestrzeni wokół nas i o to, kto może ją zmieniać. Jaki udział mają w tym obywatele i obywatelki? Przy okazji spotkania chcemy zadać pytania o to, jak w codziennej pracy w instytucji kultury zajmujecie się miastem, jakie zagadnienia interesują was i waszą publiczność? Na ile muzea, przy swojej deklaratywnej odpowiedzialności za społeczeństwo, realizują misję instytucji publicznych, uwrażliwiając na czekające nas wyzwania klimatyczne, których skutki już dzisiaj odczuwamy żyjąc w miastach?

Tym i innym tematom przyjrzymy się podczas prezentacji i rozmów zorganizowanych w czterech panelach tematycznych. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń, nakreślenia obecnego obrazu edukacji o mieście w praktykach muzealnych oraz możliwych dróg rozwoju i potrzeb w tym obszarze.

Zapewnimy każdemu możliwość wypowiedzenia się, dlatego prosimy chętne osoby o przygotowanie krótkiego, trwającego kilka minut wystąpienia na temat z wybranego panelu. Formę wypowiedzi pozostawiamy w gestii prelegentów i prelegentek (przy czym prezentacje powinny się składać z nie więcej niż pięciu slajdów).

Program spotkania:

10.00–10.05 Powitanie

10.05–10.20 Wprowadzenie: Tomasz Fudala, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

10.30–12.30 Panele w grupach tematycznych

Panel 1. O miejskiej przestrzeni – prowadzenie Katarzyna Witt

Co jest celem edukacji przestrzennej? W jaki sposób miasta stają się polem do eksploracji i edukacji? Jakie działania wokół przestrzeni realizowane są w muzeach i instytucjach kultury? W ramach panelu zapoznamy się z projektami i programami edukacyjnymi, dzięki którym zmapujemy tendencje, wartości i wyzwania edukacji przestrzennej dotyczącej miasta.

Panel 2. Obywatele i obywatelki miasta – prowadzenie Marta Żakowska

Instytucje kultury są ważnym narzędziem budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jakim aktorem na mapie lokalnej demokracji są muzea? Czym mogą być w tym kontekście dla swoich dotychczasowych i potencjalnych odbiorczyń i odbiorców? Jak sektor kultury wspierać może obywatelskie zaangażowanie lokalnych społeczności i ich różnych pokoleń? Z kim i jak warto budować w tym celu sojusze? I jak, dzięki nim, możemy przyczynić się do wyrównywania szans mieszkanek i mieszkańców miast i miejscowości, w których pracujemy?

Panel 3. W stronę programów skrojonych lokalnie – prowadzenie Marta Idziak

Co poza wolontariatem możemy zaproponować społeczności lokalnej? Jak współpracować, wsłuchiwać się i odpowiadać na potrzeby sąsiedzkie.

Panel 4. Muzea dla klimatu – prowadzenie Ewa Chomicka

Jak odpowiadamy w swoich muzeach na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym? Z jakimi wyzwaniami się mierzymy? Jak, jako instytucje kultury, możemy zwiększyć skuteczność naszych proekologicznych inicjatyw? Czy muzea mogą wzmocnić/ wyprzedzić/ wpłynąć na polityki miejskie w tym zakresie?

12.30-13.00 Podsumowanie

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Debata Ulice dla dzieciWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
12:00 Spacer Czucie miasta: ruch i mobilność. Spacer samorzeczniczyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Rotunda PKO, Marszałkowska 100/102
Marszałkowska 100/102, Warszawa
12:00 Warsztaty Koła, pedały, hamulceWeekendowy warsztat rodzinny MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮOprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
17:00 Film Dlaczego Właśnie Rower? Projekcja filmu w kinie Syrena KINO SYRENA
Rynek Starego Miasta 42,
17:00 Oprowadzanie Czego nie widać na wystawie „Walka o ulice”Oprowadzanie z audiodeskrypcją MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą