PLAMA
POPE.L

• PLAMA

POPE.L "PLAMA" 2016. Dzięki uprzejmości artysty

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spot telewizyjny amerykańskiego artysty Pope.L, który zostanie wyemitowany w TVP Kultura.

24 października 2016 roku Pope.L wyprodukuje w Warszawie nowy spot telewizyjny przygotowany specjalnie dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej z udziałem aktora Mirosława Zbrojewicza i publiczności Muzeum. Spot zatytułowany PLAMA (tytuł angielski THE SPOT) jest interwencją, która podejmuje temat gniewu I konfliktu, alienacji jednostki wobec jej prekarnego statusu społecznego oraz kryzysu postaw wobec uchodźców wojennych i ekonomicznych. PLAMA jest darem ciemnoskórego imigranta dla obywateli Polski.

Pope.L (ur. 1955) jest artystą wizualnym i performansu oraz edukatorem, który w swoich pracach tropi schematy myślowe zakorzenione we współczesnej kulturze i bada sztywność fałszywych kategorii językowych. Uchodzi za jednego z najważniejszych artystów amerykańskich. Być może najbardziej znany jest ze swoich prowokacyjnych performansów, takich jak “Eating The Wall Street Journal” czy “ATM Piece”, oraz z serii przeczołgań (crawls) wzdłuż nowojorskiej ulicy Broadway, akcji, które były realizowane przez kilka dziesięcioleci i zostały utrwalone w wystawie “eRacism”, retrospektywie prezentowanej w znaczących muzeach i galeriach w USA i Kanadzie. Jego projekt “Black Factory” zjeździł całe Wschodnie Wybrzeże i Środkowy Zachód Stanów Zjednoczonych, a w ramach kolektywnego performansu “Pull!” setki mieszkańców Cleveland w stanie Ohio przez ponad 40 kilometrów ciągnęły ciężarówkę, zaświadczając o potędze wspólnej pracy.

Pope.L jest laureatem wielu prestiżowych amerykańskich nagród m.in. Guggenheim Fellowship, National Endowment for the Arts oraz USA Fellowship in Visual Arts. Artysta gościł niedawno z indywidualną wystawą “Trinket” w Geffen Contemporary/Museum of Contemporary Art w Los Angeles (2015). Jego twórczość i performanse prezentowano m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku; Whitney Museum, Nowy Jork; New Museum, Nowy Jork; Art Institute of Chicago; Renaissance Society, Chicago; Carpenter Center for the Visual Arts, Harvard University w Cambridge; Walker Art Center, Minneapolis; i w wiedeńskiej Kunsthalle Wien. Pope.L brał udział w kluczowych wystawach podejmujących temat performansu w sztukach wizualnych, m.in. w “Radical Presence: Black Performance in Contemporary Art” w Contemporary Arts Museum, Houston / Studio Museum in Harlem, Nowy Jork (2013), oraz w “Out of Actions: Between Performance and the Object 1949-1979” w MOCA, Los Angeles (1998).

Pope.L jest profesorem na wydziale sztuk wizualnych University of Chicago. Wcześniej wykładał sztuki teatralne i retorykę w Bates College w Lewinston w stanie Maine. Ukończył MFA w Mason Gross School of the Arts, Rutgers University, New Jersey.