Polityczność spektaklu
Zwrot performatywny

• Polityczność spektaklu

Jan Ritsema

W ramach cyklu „Zwrot performatywny” poświęconego relacjom pomiędzy teatrem, tańcem a sztukami wizualnymi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do udziału w pięciodniowych warsztatach Polityczność spektaklu/Performance politically, które poprowadzą (w języku angielskim) Ana Vujanović (Walking Theory, Belgrad) i Jan Ritsema (Performing Arts Forum).

Warsztaty odbędą się w dniach 27-31 marca w Instytucie Teatralnym oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - koszt: 120, PLN.

Spotkanie z udziałem Any Vujanović i Jana Ritsemy: Jak odgrywać wiedzę? odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie dnia 30 marca o godz. 18.00 (udział bezpłatny).

Podstawowym założeniem warsztatów jest pokazanie rozmaitych modeli i sposobów pracy dramaturgicznej w sztukach performatywnych. Warsztaty odbywać się będą w siedzibie Instytutu Teatralnego oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pięciodniowy cykl zajęć zamknie otwarty pokaz pracy w sali teatralnej Instytutu oraz spotkanie z Aną Vujanović i Janem Ritsemą w Muzeum.

Szczegółowe informacji o temacie warsztatów oraz naborze, na stronach Instytutów:
Instytut Teatralny
Instytut Muzyki i Tańca

Ana Vujanović, (ur. 1975r.) - dramaturg, wykładowczyni, teoretyczka sztuk performatywnych. Wydawca TkH, belgradzkiego czasopisma poświęconego teorii sztuk performatywnych (www.tkh-generator.net). Od 2010r. pracuje również w Paryżu w Les Laboratories d’Aubervilliers (www.leslaboratoires.org). Autorka książek: Destroying Performance Signifiers, An Introduction to Performance Studies z A. Jovićević i DOXICID.

Jan Ritsema (ur. 1945r.) - holenderski reżyser teatralny. W swojej karierze wielokrotnie reżyserował sztuki Shakespeare’a, Bernarda-Marie Koltèsa czy Heinera Müllera, adaptował dzieła Jamesa Joyce’a, Virginii Woolf czy Rainera Marii Rilkego. W 1978r. Ritsema stworzył Międzynarodową Księgarnię Teatralną, gdzie opublikowano ponad 400 książek poświęconych tej tematyce. W 2006r. powołał pierwsze Forum Sztuk Performatywnych we Francji.

\"logotypy\"