Pokaz „Tryptyku dla Grzegorza K.” sióstr Bui

• Pokaz „Tryptyku dla Grzegorza K.” sióstr Bui

Siosry Bui, „Tryptyk dla Grzegorza K” (kadr), dzięki uprzejmości artystek

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz „Tryptyku dla Grzegorza K”, wideo autorstwa sióstr Bui, któremu towarzyszyć będzie specjalny performans Kai Kołodziejczyk i Jacka Sienkiewicza.

Pokaz „Tryptyku dla Grzegorza K.” (godz. 16.00 - 20.00)

„Tryptyk dla Grzegorza K.” to wideo autorstwa sióstr Bui będące zapisem performatywnej interakcji z „Kompozycją manipulacyjną” Grzegorza Kowalskiego.

Kaya Kołodziejczyk i Jacek Sienkiewicz w dialogu z „Kompozycją manipulacyjną” Grzegorza Kowalskiego (godz. 18.00)

Performans Kai Kołodziejczyk i Jacka Sienkiewicza jest nawiązaniem i rozwinięciem gestu sióstr Bui z wideo „Tryptyk dla Grzegorza K.”: to uruchomienie „Kompozycji manipulacyjnej” Grzegorza Kowalskiego i rodzaj eksperymentu na granicy sztuki performatywnej, dźwiękowej i wizualnej. Każdy z elementów – ciało, dźwięk i rzeźba – będzie jednocześnie nośnikiem ruchu i jego odbiorcą. Ten wielopoziomowy dialog – budowany na styku improwizacji i matematycznej precyzji – nawiązywać będzie do postulatów hansenowskiej koncepcji „formy otwartej”, której założenia opierały się na zasadach niedookreśloności, zmienności, wymiany i kolektywnej partycypacji.

Julia Bui

rzeźbiarka, reżyserka, tancerka i choreografka. Ukończyła z
wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby (2011). Swoją
wrażliwość artystyczną rozwinęła u boku profesora Grzegorza Kowalskiego w pracowni
multimedialnej. Zdobywczyni licznych nagród z zakresu wideo, wideo-artu jak i
krótkometrażowych filmów fabularnych. Obecnie prężnie działa równolegle w różnych
środowiskach artystycznych w Warszawie.

Maja Bui

operatorka kamery, reżyserka filmowa, architektka. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie, wielokrotna mistrzyni Francji w chińskich sztukach walki (kung-fu wu-shu). Pracowała w biurze Jems Architekci, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych. Zajmuje się również wideo-artem oraz filmem krótkometrażowym. Na jej twórczość wizualną mają wpływ liczne podróże po świecie i wieloletnie doświadczenie w pracy jako architektka.

Kaya Kołodziejczyk

choreografka, performerka, tancerka. Tańczyła w spektaklach stworzonych przez najważniejszych choreografów przełomu XX i XXI wieku (Anna Teresa de Keersmaeker, Trisha Brown, William Forsythe). W 2009 roku została uznana przez krytyków niemieckiego czasopisma ballettanz za najciekawszą tancerkę młodego pokolenia. W latach 2007-2013 realizowała projekty z niezależnym kolektywem artystycznym U/LOI − Universal Law of Impermanence, m.in. :PK: (Festiwal Dialog 4 Kultur w Łodzi, 2009). Tworzy interdyscyplinarne wydarzenia oparte o ekspresyjne partytury włączające eksperyment z ludzkim ciałem, recepcję dźwięku i ruchu, techniki somatyczne, obrazy filmowe i muzyczne, m.in.: SOL (Maat Festival w Lublinie, 2013), Exkurs muzyka S. Brzoska (Trafostacja Sztuki, Szczecin, 2013), Oh, Noh muzyka S. Brzoska (Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, 2012). Interdyscyplinarność i otwarcie na eksperymenty widoczne są także w plenerowej operze Harnasie do muzyki K. Szymanowskiego (festiwal Muzyka na Szczytach, Zakopane 2012), jak i w Arii di Prefiche, jednej z części tryptyku Ogniwa do muzyki W. Lutosławskiego w (Opera na Zamku w Szczecinie, 2013). Ponadto tworzy choreografię do filmów i spektakli teatru telewizji: Wasza Wysokość (reż. Agnieszka Smoczyńska), Panie Dulskie (reż. Filip Bajon), Demon (reż. Marcin Wrona), Córki Dancingu (reż. Agnieszka Smoczyńska). Współpracowała także z Szymonem Rogiński, Aleksandrą Wasilkowską, Mają Kleczewską, Mariuszem Trelińskim, Pawłem Łysakiem, Krisem Verdonckiem, Davidem Wampachem oraz zespołem Rosas. W sezonie 2017/2018 artystka-rezydentka Laurenz-Haus-Stiftung w Basel.

Jacek Sienkiewicz

producent, DJ, organizator koncertów i założyciel wytwórni Recognition Records. Mieszka i pracuje w Warszawie. Występował na najważniejszych krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych (m. in. Unsound, Transmediale, Mutek). Opublikował cztery płyty nakładem niemieckiej wytwórni Cocoon Recordings prowadzonej przez Svena Vätha oraz dziesiątki singli dla swojej i innych wytwórni. Więcej na stronach: jaceksienkiewicz.com i recognition.pl

Występują:
Judyta Bulman