Pokaz filmu „1993”
aut. Magdy Mosiewicz, Magdy Lipskiej i Łukasza Rondudy

• [czarno-białe zdjęcie pokazujące maszerujący tłum osób niosących transparenty. Na jednym z nich napis \

fot. Zenon Żyburtowicz

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na pokaz filmu „1993” oraz debatę z udziałem ekspertek. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet”.

„Ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” przyjęto 7 stycznia 1993 roku. Była to pierwsza ustawa uchwalona przez nowo wybrany demokratyczny rząd. Wydarzenie to poprzedziła burzliwa debata w mediach, a także szereg manifestacji i zakrojona na ogromną skalę akcja zbierania podpisów za rozpisaniem referendum w sprawie przyjęcia bądź odrzucenia ustawy – referendum, do którego ostatecznie nie dopuszczono. Punktem wyjścia do rozmowy, którą poprowadzi dr Katarzyna Kasia będzie zarówno wystawa „Kto napisze historię łez”, jak i przygotowany specjalnie na nią film „1993” autorstwa Magdy Mosiewicz, Magdy Lipskiej oraz Łukasza Rondudy. W czasie debaty zapytamy o to, czy prawa kobiet stały się ceną, jaką polskie kobiety zapłaciły za transformację? Jak decyzje z początku lat 90. XX wieku wpłynęły na kształt polskiej demokracji po 1989 roku? I w końcu, co z obecnym stanem rzeczy możemy zrobić dziś?

Przebieg spotkania:

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

19:30 Debata Historie łez 1993-2022Debata z udziałem ekspertek Online
,
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieMagdy Lipskiej MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Wtorkowe oprowadzanie po wystawie Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Sobotnie oprowadzanie po wystawie/Guided tour in EnglishWho Will Write the History of Tears MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieŁukasza Rondudy MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Bożena Keffoprowadza po wystawie „Kto napisze historię łez” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Niedzielne oprowadzanie po wystawieKto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieSebastiana Cichockiego MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Archiwum Protestów Publicznychoprowadza po wystawie „Kto napisze historię łez” MUZEUM nad Wisłą