\"Podejrzany: Ai Weiwei\"
Projekcja filmu w ramach cyklu \"Muzeum wychodzi na Plac\"

  • \\\

    Dzięki uprzejmości Planete+ Doc Film Festival

Muzeum zaprasza na projekcję filmu „Podejrzany: Ai Weiwei”, która towarzyszy cyklowi „Muzeum wychodzi na Plac”, ale związana jest także z projektem „To be found” realizowanym przez chińskiego artystę na warszawskim Bródnie.

Chiński artysta, architekt i kurator Ai Weiwei to znaczący głos chińskiej opozycji, od lat aktywnie krytykujący władze w Chinach i walczący o prawa człowieka. Współtwórca wielu konceptualnych instalacji, w tym słynnej ekspozycji „Sunflower Seeds” w Tate Modern, a także Stadionu Narodowego w Pekinie, zaangażowany był w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. W kwietniu 2011 roku został aresztowany przez władze chińskie, a następnie przez 81 dni przetrzymywany w nieznanym miejscu i przesłuchiwany w sprawie przestępstwa gospodarczego, jakiego miał się podobno dopuścić. Po rzekomym przyznaniu się do winy został w czerwcu 2011 roku zwolniony z więzienia za kaucją, pod warunkiem, że nie będzie wypowiadał się publicznie i nie opuści Pekinu.

Film pokazuje, w jaki sposób Ai Weiwei żyje po wyjściu z więzienia i jak nerwową grę prowadzi nadal z chińskimi władzami, które obserwują każdy jego krok tylko po to, aby móc poza kolejny go oskarżyć. Widzimy zarówno jego życie prywatne w domowym areszcie z żoną i synem, o których losy obawia się coraz bardziej, jak również usilną próbę ponownego wejścia w rolę zaangażowanego aktywisty. Nie jest to łatwe zadanie, bo po wyjściu z więzienia Ai Weiwei nie tylko cierpi na bezsenność i zaniki pamięci, a policja śledzi każdy jego ruch, lecz musi również odnaleźć się pomiędzy życiem rodzinnym a nieustannym zainteresowaniem mediów i świata sztuki.

W lipcu 2014 roku Ai Weiwei dołączył do grona artystów współtworzących Park Rzeźby na Bródnie. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: artmuseum.pl.

Zobacz także:

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
21:00 Film \"Kapsuła\" (\"The Capsule\")Projekcja filmu w ramach cyklu \"Muzeum wychodzi na Plac\" plac Defilad
plac Defilad 1, Warszawa
21:00 Koncert Teraz Poliż BandKoncert w ramach cyklu \"Muzeum wychodzi na Plac\" plac Defilad
plac Defilad 1, Warszawa
21:00 Film \"Ciągłość\" w reżyserii Omera FastaProjekcja filmu w ramach cyklu \"Muzeum wychodzi na Plac\" plac Defilad
plac Defilad 1, Warszawa
21:00 Film „Ziegenort”Projekcja filmu w ramach cyklu „Muzeum wychodzi na Plac” plac Defilad
plac Defilad 1, Warszawa