Plac Defilad - studium przypadku
WARSZAWA W BUDOWIE 1

W ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE zapraszamy na debatę zatytułowaną "Plac Defilad - studium przypadku". Celem spotkania jest zdiagnozowanie przyczyn trudności, jakie od dwudziestu lat towarzyszą próbom planowego zagospodarowania obszaru wokół Pałacu.

Równocześnie, uczestnicy sesji spróbują przedstawić pozytywne i realistyczne propozycje przełamania owych trudności.

Wiceprezydent m.st. Warszawy Jacek Wojciechowicz przedstawi aktualny stan planowania inwestycji w otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki. Architektka i urbanistka Magdalena Staniszkis przedstawi historię dwudziestoletniego sporu urbanistów i opinii publicznej, zawartego w pytaniu "wysoko, czy nisko?". Autor wciąż obowiązującego planu zagospodarowania tego obszaru, architekt Michał Borowski omówi prawne i ekonomiczne przeszkody, które - w jego ocenie - spowalniają urbanizację otoczenia Pałacu. Publicysta Edwin Bendyk mówić będzie o zmianach społecznych towarzyszących zmianom architektonicznym i urbanistyczym w centrum Warszawy. Architektka Aleksandra Wasilkowska zreferuje nowe, organiczne tendencje w projektowaniu wielkich miast.

Podczas spotkania rzecznik Urzędu m.st. Warszawy Tomasz Andryszczyk przedstawi także koncepcję nowej inwestycji miejskiej w sąsiedztwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - tzw. dworca rowerowego, wzorowanego na istniejącym w Chicago „bike station”. Wstępna koncepcja zakłada wzniesienie pawilonu rekreacyjno-usługowego na wprost Pałacu Młodzieży, który mieściłby bezpieczny parking dla rowerów, szatnie i prysznice, a także kawiarnię. Ratusz analizuje obecnie możliwość organizacji konkursu architektonicznego na taki obiekt i jego realizację do roku 2012.