Piotr Słodkowski i Wojciech Włodarczyk oprowadzają po wystawie
„Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”

• Piotr Słodkowski i Wojciech Włodarczyk oprowadzają po wystawie

Marek Oberländer, "Napiętnowani", 1955. Fot. z archiwum Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

W każdą niedzielę o godzinie 16:00 Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne eksperckie oprowadzanie po wystawie „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”.

W dniu 13 października 2019 roku po wystawie oprowadzą Piotr Słodkowski i Wojciech Włodarczyk.

Ze wstępu dr Piotra Słodkowskiego do oprowadzania:

Podczas oprowadzania szczególną uwagę poświęcimy dwóm momentom historycznym przywołanym na wystawie „Nigdy więcej”. Oglądając sztukę antyfaszystowską lat 30. w kręgu Grupy Krakowskiej, przyjrzymy się temu, jaką formułę obrazu zaangażowanego społecznie wypracowywano w środowisku krakowskim (i związanym z nim – lwowskim). Następnie, zwracając się ku tradycji wystawy Arsenał (1955), skupimy się przede wszystkim na jednym z manifestów tego pokazu – Napiętnowanych Marka Oberländera. Obraz ten potraktujemy jako przykład realizacji ideologicznego hasła Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi i zarazem jako świadectwo trudnej egzystencji Żydów w Polsce nie tylko w czasie okupacji hitlerowskiej, lecz także w powojennych realiach PRL.

dr Piotr Słodkowski

historyk sztuki, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent programu doktorskiego Akademii Artes Liberales. Autor książki Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki (2019). Redaktor tomów Przestrzeń społeczna. Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej (2014) oraz (z Agatą Pietrasik) Czas debat. Antologia krytyki artystycznej z lat 1945–1954 (2016). Dwukrotny laureat Nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. Szczęsnego Dettloffa (2017, 2018). Finalista Nagrody Naukowej POLITYKI 2019. Interesuje się polską i środkowoeuropejską sztuką XX wieku w perspektywie współczesnej myśli humanistycznej.

dr hab. Wojciech Włodarczyk

historyk sztuki, absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim, habilitował zaś w macierzystej uczelni. Zajmuje się sztuką współczesną. Prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Organizator Muzeum ASP i jego pierwszy kierownik. Projektodawca Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną z unikatową specjalnością Kultura Miejsca. Organizator licznych sesji i seminariów, autor książek, członek rad naukowych i programowych. W latach 1976–81 działacz podziemnego Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. W III RP minister, poseł na Sejm I i III kadencji. Z jego inicjatywy powołano stałą sejmową Komisję d/s Kontroli Państwowej. Członek pierwszej Rady Służby Cywilnej.