Performance Not War
performans przeciw wojnie

• Performance Not War

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Radykalna Akcja Solidarna zapraszają na performans przeciw wojnie „Performance Not War”.

Wojna domowa w Jemenie trwa od końca 2014 roku i nazywana jest „cichą” lub „zapomnianą”. Dlaczego? Ponieważ mało kogo interesuje wewnętrzna sytuacja tego kraju na półwyspie Arabskim. Jemen, powierzchnią dorównuje Francji, a liczbą ludności przed wojną, prawie czterokrotnie przewyższał Słowację. Eksperci i ekspertki mówią o wojnie pomiędzy Arabią Saudyjską a Iranem prowadzonej na terenie Jemenu, o wpływy w rejonie. Iran wspiera antyrządowych szyickich rebeliantów Huti, a Arabia Saudyjska zwolenników prosaudyjskiego, obalonego prezydenta Mansura Hadiego.

Zmowa milczenia wokół wojny Jemeńskiej podyktowana jest również względami kapitalistycznymi. Arabia Saudyjska hojnie płaci swoim sojusznikom z Waszyngtonu za broń i wsparcie polityczne. W zamian, USA i wszystkie państwa z nimi sprzymierzone  mają siedzieć cicho.

„Ponury obraz. 80% ludności potrzebuje pomocy”
„Jemen. Zapomniana wojna”
„Jemen umiera”
„Wojna w Jemenie. Największy koszmar XXI wieku”.

To tylko niektóre nagłówki z mediów. Celem wydarzenia „Performance Not War” jest sprzeciw wobec wyniszczającej wojny w Jemenie, w której giną mieszkańcy i mieszkanki, tego pogrążonego w głodzie i chaosie kraju. Zaproszone performerki i zaproszeni performerzy, swoimi protest-performansami chcą zwrócić uwagę na jemeńską wojnę i głośno powiedzieć jej NIE!

Wystąpią:

Aleka Polis
Joanna Klass
Robert Wasiewicz
Grupa Ruchoma
Martyna Miller i Magdalena Siemieniako
Liza Sherzai i Julia Curyło
Piotr Mateusz Wach
Monika Wińczyk

Kurator:

Łukasz Wójcicki

„Kryzys humanitarny w Jemenie jest największym na świecie od czasów drugiej wojny światowej. Aż 3/4 populacji Jemenu – czyli 22 miliony mieszkańców jest w potrzebie. W szczególności są to dzieci i osoby zamieszkujące trudno dostępne regiony. To krytyczny moment dla milionów Jemeńczyków”.
Polska Akcja Humanitarna

„W jemeńskiej wojnie giną głównie kobiety i dzieci. Bombardowania szpitali, brak dostępu do środków medycznych, brak lekarzy doprowadziły do wybuchu epidemii cholery i błonicy. Dzieciom w Jemenie pomaga Polska Misja Medyczna”.
Tokfm.pl

„Spirala głodu i śmierci jest bezwzględna. W niektórych miejscach nie ma już ani jedzenia, ani leków. To skutek trwających od czerwca walk o znajdujący się w rękach Huti port Al-Hudajda, przez który przechodzi 80% jemeńskiego importu, w tym pomoc humanitarna, potrzebna większości z 28 milionów obywateli kraju”.
Polityka.pl

„Z powodu toczących się walk nie mamy dostępu do ponad 50 tysięcy ton zbóż w magazynach pod Al-Hudajdą - w poniedziałek oświadczył Martin Griffiths, specjalny wysłannik Organizacji Narodów Zjednoczonych w pogrążonym wojną domową Jemenie. Jak poinformował, pojawiło się ryzyko, że zboże zgromadzone w ramach akcji humanitarnej zacznie się psuć w czasie, gdy rosnąca część ludności Jemenu głoduje”.
TVN24.pl

„Jemeńczycy przymierają głodem, a wysyłana do nich żywność jest rozkradana i sprzedawana na czarnym rynku albo kierowana na tereny kontrolowane przez rebeliantów. ONZ nie jest w stanie jej kontrolować”.
Wyborcza.pl

Wydarzenie organizowane jest w ramach oddolnego projektu „Kreatywny Opór / Creative Resistance”.