Patrząc inaczej. Nomadyczna perspektywa w filmach kobiet
Debata MDAG

• Patrząc inaczej. Nomadyczna perspektywa w filmach kobiet

Zapraszamy na debatę z udziałem profesor Małgorzaty Radkiewicz, Magdy Lipskiej, ktorą poprowadzi Gabriela Sitek po projekcji filmów w reżyserii Safi Faye i Trinh T. Minh-ha w ramach tegorocznego Festiwalu Millenium Docs Against Gravity.

Debata po filmach SELBÉ: JEDNA POŚRÓD WIELU reż. Safi Faye oraz REASAMBLAŻ reż. Trinh T. Minh-ha.

O wpływie nomadycznego doświadczenia kobiet na poszerzenie pola widzenia w obrazowaniu kultur globalnego Południa porozmawiają prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz i Magda Lipska. Dyskusja odbędzie się po filmach będących częścią przeglądu „Kiedy księżyc świeci przez drzwi”, retrospektywy filmów Trinh T. Minh-ha i sekcji filmowej „Bez mistrza, bez pana” Festiwalu Filmowego Millennium Docs, towarzyszącej wystawie o tym samym tytule, zorganizowanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Te dwa zaprezentowane w bloku filmy, choć w różny sposób, obrazują życie kobiet w Senegalu – Safi Faye wypowiada się z perspektywy uczestniczącej, realizacja Trinh T. Minh-ha stanowi krytykę etnologicznej potrzeby opowiadania o „innych”. Gościnie odpowiedzą na pytanie o to, jak różne doświadczenia i strategie – twórcze oraz odbiorcze – pozwalają przybliżyć obraz portretowanych kobiet i podważyć autorytatywność reprezentacji w filmach dokumentalnych.

Bilety na pojedyncze pokazy do kupienia na stronie festiwalu.

prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni, pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi badania nad twórczością kobiet w kinie, fotografii i sztuce, o której pisała między innymi w książce „Władczynie spojrzenia. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek” (2010).

Magda Lipska – kuratorka, kulturoznawczyni i teoretyczka sztuki. Od 2008 roku kuratorka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2022 roku ukazała się książką pod jej współredakcją (z Moniką Talarczyk) „Hope Is a Different Color. From the Global South to the Łódź Film School”.

dr Gabriela Sitek – współkuratorka przeglądu „Kiedy księżyc świeci przez drzwi”, retrospektywy filmów Trinh T. Minh-ha organizowanej w ramach 20. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Debata O krytycznym odbiorze obrazów w przestrzeni publicznej Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Małgorzaty Radkiewicz MUZEUM nad Wisłą
16:00 Debata O inkluzywnej reprezentacji na wystawach muzealnych Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą