Panna denna
Słuchowisko Aldony Kopkiewicz i Mateusza Kuli

• Panna denna

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na słuchowisko Aldony Kopkiewicz i Mateusza Kuli na podstawie bajki “Panna denna”.

Słuchowisko przyjmie postać efemerycznej instalacji z piany i powietrza, która samoistnie opadnie po 72 godzinach. Głosu syrenie użyczyła Rozalia Mierzicka.

“Znów powiedzą, że przeszkadzam w swobodnym przepływie, a w tej kwestii nic się nie zmieniło, wciąż płyną tylko towary i liczby, towary i liczby. Dlatego to spiszę. Jak poukładać ocean, by zmierzał od początku do końca? Tak, woda jest tak czysta, że widzę słońce i księżyc. Tylko kartki mi mokną i nie posuwam się naprzód. Może powinnam zacząć ryć w kamieniu? Mam tu taki głaz, mogiłkę. To o niej jest moja dzisiejsza opowieść. Zwłaszcza że wpadłam już na ostatnie zdanie: »po śmierci zostałam pianą morską i jako taka do was napisałam«. Niezłe, prawda?”.

“Panna denna” po raz pierwszy została opublikowana w czasopiśmie „Ha!art” 2/216.

Aldona Kopkiewicz

urodzona w 1984 roku w Szczecinie. Autorka poematu „sierpień” (Lokator 2015), filozoficzno-fantastycznych bajek i esejów (publikowanych głównie w "Dwutygodniku", "Ha!arcie", "Ricie Baum” i "Twórczości"). Bywa też dramaturgiem. W 2016 "sierpień" został wyróżniony Wrocławską Nagrodą Poetycką "Silesius" za debiut roku.

Mateusz Kula

urodzony w 1983 roku, studiował na Wydziale Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom magisterski zrealizował na kierunku Art.&Science na die Angewandte Kunst w Wiedniu. Jego prace pokazywane były m.in w Westfaelishes Kunstverein w Munster, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, Galerii Kronika w Bytomiu. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych w kraju i za granicą. Kula mieszka i pracuje w Krakowie.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

19:00 Oprowadzanie DWUGŁOWA SYRENA Wolontariusze opowiadają o wystawie MUZEUM nad Wisłą
14:00 Spacer Spacer w języku angielskim po wystawieSyrena herbem twym zwodnicza MUZEUM nad Wisłą
16:00 Spacer TO LUBIĘWolontariusze opowiadają o wystawie MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wykład Carol Rama. Grzeczność jest wszystkimWykład Cristiny Mundici MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Popołudnie w MuzeumSpacer po wystawie MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Surrealistki odnalezioneWykład Agnieszki Taborskiej MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spacer Gawęda o syrenachspacer po wystawie „Syrena herbem twym zwodnicza” MUZEUM nad Wisłą
20:30 Koncert Milczenie syren MUZEUM nad Wisłą
19:00 Oprowadzanie Poznaj syrenyWolontariusze opowiadają o wystawie MUZEUM nad Wisłą