Otwarcie wystawy
"Radykalne nauczanie. Odbudowa edukacji architektonicznej"

• Otwarcie wystawy

Pawilon wystawowy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, fot. B. Stawiarski

Po wykładzie prof. Beatriz Colominy zapraszamy na otwarcie wystawy „Radykalne nauczanie. Odbudowa edukacji architektonicznej” w pawilonie wystawowym Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

„Radykalne nauczanie” prezentuje szereg intensywnych, choć krótkotrwałych eksperymentów pedagogicznych, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu dyskursu i praktyki architektonicznej w drugiej połowie XX wieku. Te eksperymenty kwestionowały i redefiniowały pole architektury. Były radykalne w dosłownym znaczeniu łacińskiego słowa radix (korzeń), jako podstawy lub pochodzenia czegoś. Ta globalna sieć nowych sposobów nauczania wstrząsała fundamentami dyscypliny i podważała leżące u jej podstaw założenia, zamiast je wzmacniać lub rozpowszechniać. Radykalne programy okupowały, obalały lub odrzucały tradycyjne instytucje edukacyjne, wywierając długotrwały wpływ. Wiele dzisiejszych działań na polu edukacji architektonicznej opiera się na modelach wprowadzonych przez te eksperymenty.

„Radykalne nauczanie” to „otwarte archiwum”, które zachęca do debaty na temat historii i przyszłości edukacji architektonicznej. Wystawa, pomyślana jako interaktywna platforma, zawiera teksty, faksymile, oryginalne publikacje i dokumenty dotyczące nauczania, archiwalne filmy oraz elementy tzw. rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality).

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Warsztaty Jak pracować z ruinami? Ekologia miejska jako narzędzie interwencji Warsztaty z Robertem Ungarem Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Emilii Plater 29, Warszawa
17:00 Warsztaty Uczyć się od miastaCzęść pierwsza – mieszkanie Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
ul. Koszykowa 55, Warszawa
18:00 Debata Proste sposoby na zatrzymanie reprywatyzacjiDebata lokatorska Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Emilii Plater 29, Warszawa
18:00 Spotkanie Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miastaSpotkanie z Charlesem Montgomerym prowadzi Marta Żakowska Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Emilii Plater 29, Warszawa
12:00 Dla dzieci Działania otwarteWarsztaty dla dzieci na wystawie „Spór o odbudowę" Dawny budynek IX LO im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Emilii Plater 29, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimPo wystawie „Radykalne nauczanie" Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej