Otwarcie wystawy „Plac Defilad: krok do przodu”

• Otwarcie wystawy \

Plac Defilad, 1968, fot. Grażyna Rutowicz/NAC

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy oraz Galeria Studio zapraszają na otwarcie wystawy „Plac Defilad: krok do przodu” w ramach 9. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Wystawa główna tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE zaprezentuje różne oblicza placu Defilad ukształtowane przez historię oraz procesy transformacji. To miejsce, którego tożsamość określają wielkie okazjonalne wydarzenia, z których najważniejsze to Festiwal Młodzieży i Studentów (1955), wystąpienie Władysława Gomułki w czasie odwilży (1956), msza papieska (1987) czy współcześnie odbywające się coroczne koncerty noworoczne i Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wystawa spojrzy na tę centralnie zlokalizowaną przestrzeń publiczną oczami aktywistów i urbanistów oraz architektów, opisze kilka dekad planowania i gorących dyskusji. Także te momenty, gdy nad kolejnymi niezrealizowanymi koncepcjami górę brała spontaniczność miejskiego życia, wolny handel, triumf samochodu czy porażki zarządzania przestrzenią. Energia brania spraw we własne ręce bez oglądania się na dobro wspólnoty i ogólna pobłażliwość wobec dzikiej reprywatyzacji wyprzedziły stworzenie demokratycznej przestrzeni miejskiego placu. Jego zagospodarowanie, zgodnie z potrzebami mieszkańców, kilkakrotnie odkładano na bliżej nieokreśloną przyszłość.

W czerwcu 2017 roku Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego ogłosiło konkurs na projekt placu, który dzięki wyjątkowej formule zawierającej konsultacje wybranych projektów, jest uzupełnieniem postulatów festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Specjalne miejsce w ramach festiwalu zajmie prezentacja badań na temat trzydziestu warszawskich i zagranicznych placów oraz możliwe formy współzarządzania przestrzenią przez koalicje lokalnych gospodarzy. Zaproszeni do wystawy artyści zaprezentują swój punkt widzenia, zadając pytania dotyczące placu i procesów społecznych kształtujących jego oblicze.

godz. 14.00 - spacer po Pałacu Kultury i Nauki, prowadzenie: Maria Wojtysiak, miejsce zbiórki: wejście główne PKiN, portyk

godz. 15.00 - 18.00 - warsztaty z cyklu "Plac Defilad jest kobietą", prowadzenie: Patrycja Dołowy, Justyna Biernacka, warsztaty odbywają się w Cafe Kulturalna (plac Defilad)

godz. 16.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie głównej, prowadzenie: Tomasz Fudala, Szymon Maliborski