Otwarcie wystawy „Kto napisze historię łez”
CíBORG COMMUNE + Facheroia + A-P-P

• (na zdjęciu dwie postaci w strojach pielęgniarek za stołem do miksowania)

fot. Elektra KB

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na otwarcie wystawy „Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet”.

„Kto napisze historię łez” to wystawa o relacji między kobiecym ciałem a represyjnym prawem. Jej tytuł został zapożyczony z pracy amerykańskiej artystki Barbary Kruger i podkreśla żmudny proces dochodzenia kobiet do swoich praw. Prezentowane na wystawie dzieła starają się przełamać impas, jaki zapanował w debacie nad aborcją, przekroczyć kryzys języka werbalnego i wizualnego. Celem jest wyjęcie tematu aborcji spod władzy politycznych klisz. Artystki opierają się na prawdziwych historiach i wprowadzają do swoich realizacji całe spektrum wizualno-poetyckich odniesień, wyobrażeń i symboli, które oddają złożoność doświadczenia związanego z byciem w ciąży i aborcją.

W Palomie zagrają CíBORG COMMUNE (ELEKTRA KB + NICO ROXE) i Facheroia. Na fasadzie Muzeum nad Wisłą odbędzie się projekcja zdjęć kolektywu A-P-P (Archiwum Protestów Publicznych).

W trosce o zdrowie publiczności oraz pracowniczek i pracowników Muzeum ustalony został limit 15 zwiedzających wystawę w tym samym czasie. Do limitu nie wliczają się osoby, które zechcą dobrowolnie okazać ważny Unijny Certyfikat Covid (UCC) potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19. Certyfikat można pobrać online w indywidualnym koncie pacjenta (pacjent.gov.pl) w zakładce “certyfikaty”.

Całkowity limit zwiedzających wystawę w tym samym czasie wynosi 75 osób.

Wystawa zawiera treści przeznaczone dla widzów od 16. roku życia. wstęp dla osób młodszych tylko za pisemną zgodą opiekunów. zachęcamy rodziców i opiekunów do zapoznania się z treścią wystawy ponieważ niektóre z prezentowanych na niej treści mogą być uznane za nieodpowiednie dla dzieci.

Oświadczenie rodzica / opiekuna do pobrania: Oświadczenie rodzica_opiekuna

A-P-P
(zał. w 2015 roku w Polsce)
Archiwum Protestów Publicznych* to kolektyw uprawiający fotografię obywatelską, bliską ulicy i energiom ruchów społecznych. A-P-P pojawia się niemal na każdej demonstracji w obronie praw kobiet, mniejszości seksualnych czy etnicznych. Nie stroni także od dokumentowania marszów organizowanych przez środowiska narodowe czy religijne. Zdjęcia kolektywu rozchodzą się błyskawicznie w mediach społecznościowych, są zapisem codziennej walki i mobilizacji tysięcy osób w Polsce.

*A-P-P to Michał Adamski, Marta Bogdańska, Karolina Gembara, Łukasz Głowala, Marcin Kruk, Agata Kubis, Michalina Kuczyńska, Adam Lach, Alicja Lesiak, Rafał Milach, Joanna Musiał, Chris Niedenthal, Wojtek Radwański, Bartek Sadowski, Karolina Sobel, Paweł Starzec, Grzegorz Wełnicki, Dawid Zieliński.

Elektra KB
(oni/ich, ona/jej, mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych)
Elektra KB jest amerykańską artystką pochodzenia kolumbijsko-ukraińskiego, działaczką na rzecz praw reprodukcyjnych, mniejszości seksualnych i osób z niepełnosprawnościami. Prace Elektry KB miewają podwójne życie – niektóre z jej banerów pokazywane są w muzeach jako dzieła sztuki oraz wynoszone są na demonstracje, m.in. podczas antyrządowych protestów w Kolumbii wiosną 2021 roku.

Facheroia
(Zoi Michailova) to DJ-ka i artystka dźwiękowa z Krymu (Ukraina), obecnie nazywająca Warszawę swoim drugim domem. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, performansu oraz video artu. Jej selekcja djska to dynamiczna i niesforna mieszanka, płynna i jednocześnie wymagająca. Zoi wypracowała swój własny styl opierając się bardziej na narracji niż gatunkach. Od 2017 roku współpracuje z Kem, warszawskim kolektywem queerowo-feministycznym, którego działania koncentrują się na styku choreografii, performansu, dźwięku i praktyk społecznych.