Otwarcie retrospektywy filmów Trinh T. Minh-ha

• Otwarcie retrospektywy filmów Trinh T. Minh-ha

Zapraszamy na debatę po filmie Opowieść o miłości, reż. Trinh T. Minh-ha Więcej informacji o filmie na stronie festiwalu.

Pokaz filmu Trinh T. Minh-ha Opowieść o miłości (A Tale of Love, USA 1995, 107 min), który jest luźną adaptacją powieści poetyckiej „Opowieść o Kieu” (Kim Van Kieu), otworzy przegląd „Kiedy księżyc świeci przez drzwi”. Będzie to pierwsza w Polsce retrospektywa fabularnej i dokumentalnej twórczości reżyserki, zorganizowana w ramach Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Voyeuryzm, erotyczna przyjemność wzrokowa są wątkami, które organizują narrację Opowieści o miłości i składają się na zmysłowe, emocjonalne oraz refleksyjne jej zobrazowanie. Na hybrydyczność formy filmowej wpływają rozbudowane dialogi między bohaterami, interpretowane jako rodzaj wywiadów.

„Wywiad przerywa władzę mówienia” – mówi Trinh T. Minh-ha, cytowana przez prof. dr hab. Małgorzatę Radkiewicz, współkuratorkę retrospektywy, w książce Refleksje zza kamery. Reżyserki o kinie i formie filmowej. W ramach spotkania po projekcji w charakter i problematykę twórczości Trinh T. Minh-ha wprowadzi prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz.

Bilety na wydarzenie są dostępne na stronie festiwalu.

prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz – współkuratorka retrospektywy twórczości Trinh T. Minh-ha, organizowanej w ramach festiwalu, filmoznawczyni, pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

18:00 Debata Geografie (nie)bezpiecznych przestrzeni z perspektywy queerDebata MDAG Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Debata Patrząc inaczej. Nomadyczna perspektywa w filmach kobietDebata MDAG Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Debata O krytycznym odbiorze obrazów w przestrzeni publicznej Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Małgorzaty Radkiewicz MUZEUM nad Wisłą
16:00 Debata O inkluzywnej reprezentacji na wystawach muzealnych Kinoteka