Otwarcie retrospektywnej sekcji filmowej „Bez mistrza, bez pana”

• Otwarcie retrospektywnej sekcji filmowej „Bez mistrza, bez pana”

Zapraszamy do Kinoteki na otwarcie retrospektynwej sekcji filmowej „Bez mistrza, bez pana” w ramach tegorocznego Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity.

Rozmowa po pokazie filmu Pożegnanie zimy, reż. Helke Misselwitz. Więcej informacji o filmie na stronie fesitwalu.

Zbiorowy portret kobiet i dziewczyn z Niemieckiej Republiki Demokratycznej uchwycony na rok przed transformacją społeczno-ustrojową przez Helke Misselwitz otworzy realizowany w ramach festiwalu przegląd filmowy towarzyszący wystawie Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (12.05–17.07.2023). Zarówno sekcję filmową jak i wystawę kuratorują Erika Balsom i Hila Peleg, które po projekcji filmu Pożegnanie zimy przybliżą znaczenie zwrócenia spojrzenia na filmy dokumentalistek z różnych stron świata z lat 70., 80., 90., kiedy ruch wyzwolenia kobiet zmienił myślenie i ukształtował feministyczne postulaty istotne dla naszego myślenia o równości.

Bilety na wydarzenie są dostępne na stronie festiwalu.

Erika Balsom – wykłada na wydziale Film Studies w King’s College w Londynie. W 2018 roku otrzymała nagrodę Phili Leverhulme oraz nagrodę Katherine Singer Kovacs za esej przyznaną przez Society for Cinema and Media Studies.

Hila Peleg – była kuratorką wystaw m.in. w Canadian Centre for Architecture w Montrealu i Centre Pompidou w Paryżu. Była kuratorką documenta 14 (Ateny / Kassel, 2017) oraz kuratorką programu filmowego 10. Biennale w Szanghaju (2014).

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
15:30 Debata Otwarcie retrospektywy filmów Trinh T. Minh-ha Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
18:00 Debata Geografie (nie)bezpiecznych przestrzeni z perspektywy queerDebata MDAG Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Debata Patrząc inaczej. Nomadyczna perspektywa w filmach kobietDebata MDAG Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
17:00 Debata O krytycznym odbiorze obrazów w przestrzeni publicznej Kinoteka
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Małgorzaty Radkiewicz MUZEUM nad Wisłą