Otwarcie Archiwum Wojciecha Bruszewskiego

• Otwarcie Archiwum Wojciecha Bruszewskiego

Wojciech Bruszewski, "Gramofon", 1981

29 czerwca 2015 na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie udostępnione Archiwum Wojciecha Bruszewskiego. Zbiór obejmuje dokumentację fotograficzną rysunków, obiektów, instalacji, tekstów artysty i wystaw, w których udział brał Bruszewski w latach 1970-1983. Zbiory pochodzącą z prywatnego archiwum rodziny artysty, które zostały udostępnione Archiwum Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej przez Fundację Arton.

Wojciech Bruszewski był jednym z pionierów polskiej sztuki wideo, sztuki dźwięku oraz wykorzystywania w sztuce nowych technologii komputerowych. W latach 70. współtwórca i jeden z głównych filarów Warsztatu Formy Filmowej, najważniejszej formacji polskiego kina eksperymentalnego. Brał udział w wystawach Documenta 6 (1977) i Documenta 8 (1987) w Kassel.

W 1976 roku Bruszewski wyodrębnił trzy etapy wczesnego okresu swojej twórczości. W pierwszym poszukiwał niekonwencjonalnego języka do wyrażenia procesu poznania (np. film Bezdech, 1972); w drugim koncentrował się na kodach językowych i pozajęzykowych oraz układach losowych (np. praca Drzwi, 1973). Trzeci etap Bruszewski nazywał „praktyką pułapek”, które zastawiał na styku rzeczywistości i ludzkiej percepcji (np. Outside, 1975-1976). Był jednym z pierwszych artystów posługujących się technologią wideo. Na przełomie lat 70. i 80. w jego twórczości wyraźnie zaznaczył się wątek dźwięku. W ciągu tej i następnej dekady realizował też eksperymenty na polu poezji tworzonej przy udziale procedur losowych.

Tworzone przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej Archiwum Artystów ma na celu stworzenie dla szerokiej publiczności możliwości poznania i zbadania najciekawszych zjawisk sztuki powstającej po 1945 roku. Na stronie www.artmuseum.pl dostępne są już m.in. archiwa Aliny Szapocznikow, Włodzimierza Borowskiego, Zofii Rydet, Eustachego Kossakowskiego, Tadeusza Rolke, pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, 7. Berlin Biennale czy projektu „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” Joanny Rajkowskiej