Oświecenie nocą
Noc Muzeów 2018

• Oświecenie nocą

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zapraszają w sobotę 19 maja do Muzeum nad Wisłą na Noc Muzeów 2018 „Oświecenie nocą”.

Program w Muzeum nad Wisłą:
Wybrzeże Kościuszkowskie 22

„Czym jest Oświecenie? 200 lat Gabinetu Rycin BUW”
Godziny otwarcia wystawy w sobotę 19 maja:
11.00–2.00

Oprowadzania:

13:00 – Goshka Macuga, kuratorka wystawy
20.00 – Łukasz Ronduda i Tomasz Szerszeń, kuratorzy wystawy
22.00 – Łukasz Ronduda i Tomasz Szerszeń, kuratorzy wystawy
24.00 – Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum

20.00–24.00
Oświeceniowe historie – opiekunki i opiekunowie wystaw, wolontariusze i wolontariuszki opowiadają o wybranych rycinach

Program w BUW:
ul. Dobra 56/66

Godziny otwarcia w sobotę 19 maja:
19.00–1.00

1. Pokazy obiektów z kolekcji historycznych, artystycznych i specjalnych ze zbiorów Gabinetów Zbiorów Specjalnych BUW będą przebiegać pod hasłem OŚWIECENIE NOCĄ

• Światło potrzebuje cienia: rozwój medycyny w XIX wieku – Gabinet Zbiorów XIX wieku
• OŚWIECENIE NOCĄ – Gabinet Rycin
• „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę” (Św. Augustyn) – Gabinet Rękopisów
• „Nie bój się myśleć” – wolność, rozum, odkrycia – pokaz książek i map XVIII-wiecznych – Gabinet Starych Druków i Gabinet Zbiorów Kartograficznych
• Blask kaganka oświaty – Gabinet Dokumentów Życia Społecznego

Grupy 10-osobowe zapraszamy o godz.: 19.30, 20.30, 21.30, 22.30, 23.30.
Zapisy od godziny 19.00 przy wejściu w pasażu BUW, poziom 0.

Bez zapisów zapraszamy do zajrzenia do pawilonu z zewnątrz o każdej pełnej godzinie. Oglądających prosimy o ciszę, jeżeli na matach akurat odbywa się spotkanie herbaciane.

3. Sitodruk na żywo – akcja Kwiaciarni Grafiki, dwa punkty: pasaż w BUW i Muzeum nad Wisłą, godz. 20.00–23.00

Okolicznościowy projekt sitodruku składa się z dwóch elementów. Aby zdobyć całość, należy odwiedzić zarówno BUW, jak i Muzeum, w każdym z miejsc odbijając połowę. Zachęcamy do zabrania ze sobą jasnych koszulek czy toreb, na których samodzielnie lub przy naszej pomocy będzie można nadrukować sitem przygotowane wzory.

Kwiaciarnię Grafiki prowadzą ilustratorka Marta Kwiatek oraz aktywista, grafik i rowerzysta Henryk Kwiatek, wspólnie występujący jako kolektyw Kwiatuchi.

12.00–24.00
Slow Market
przy bistro Powidoki w Muzeum nad Wisłą

Młodszy brat Slow Marketu z Placu Zabaw. W mniejszej skali, ale równie bogaty w kuchnie z różnych zakątków świata.

Warsztaty w Muzeum nad Wisłą:

11.00–12.00
Emesenki: „Rysunek i grafika”
sztuka dla najmłodszych (3-5 lat)
prowadzenie: Agnieszka Sinicka
obowiązują zapisy (strona Muzeum: artmuseum.pl)

12.00–15.00
„Czyja to kolekcja?”
działania otwarte dla dzieci (4-8 lat)
prowadzenie: Zuzanna Wesołowska, Bernard Wnuk

Na terenie Muzeum nad Wisłą znajdować się będzie miejski punkt informacyjny dotyczący programu Nocy Muzeów w całej Warszawie.

Ogrody BUW czynne podczas Nocy Muzeów do północy. Zapraszamy!