Ostatnia niedziela z wystawą Iona Grigorescu

Marta Dziewańska - oprowadzanie po wystawie Iona Grigorescu „W ciele ofiary” godz. 12.30

Pierwsza retrospektywna wystawa rumuńskiego artysty Iona Grigorescu, zatytułowana „W ciele ofiary 1969 - 2008” powstała w rezultacie projektu badawczego prowadzonego przez zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wspólnie z austriacką kuratorką Kathrin Rhomberg, przy współpracy z Martą Dziewańską. Urodzony w 1945 roku w Bukareszcie, wykształcony jako malarz artysta, jest autorem licznych filmów, cykli fotograficznych, zapisów, kolaży - za pomocą których dokumentował swoje codzienne życie, jak i drogę jaką przeszło rumuńskie społeczeństwo na przestrzeni ostatnich dekad, prowadzącą od rumuńskiego reżimu komunistycznego do realiów ekspansywnego kapitalizmu.

Daniel Knorr „Materializacja nieskończoności”
wykład, godz. 19.00

Daniel Knorr (ur. 1968) jest rumuńskim artystą konceptualnym, mieszkającym i pracującym w Berlinie. Studiował na Akademie der Bildenden Künste w Monachium i Vermont College of Norwich w USA. Ostatnio wziął udział m.in. w 5. Berlin Biennale, „Sculpture Show” w MuHKA w Antwerpii, Manifesta 7 i U-TURN-Quadrennial w Kopenhadze. W grudniu 2008 roku otwarto, pierwszą z zaplanowanych na najbliższe lata, indywidualnych wystaw Knorra w Kunsthalle Fridericianum w Kassel zatytułowaną „Scherben bringen Glück”. W 2005 roku Knorr reprezentował Rumunię na Biennale Sztuki w Wenecji, pozostawiając pusty pawilon, jedynie ze śladami po poprzednich wystawach.

DIK FagazineMuzeum pro qm
promocja numeru rumuńskiego „Transilvania”: fotografie Karola Radziszewskiego, pokaz slajdów, wydruki Dana Perjovschiego etc. g. 19.00-21.00

Siódmy numer magazynu DIK Fagazine w całości poświecony jest współczesnej Rumunii. Składają się na niego rozmowy z różnymi postaciami kultury rumuńskiej. Wywiady powstały podczas podroży do Transylwanii i Bukaresztu. Wśród rozmówców znalazł się m.in. Dan Perjovschi, który specjalnie dla DIKa wykonał cykl rysunków „The Bucharest Happy Hour Blues”. Podczas prezentacji DIK Fagazine w Muzeum pro qm będzie można nabyć dotychczas wydane numery DIKa oraz ostatni, do którego dołączono unikatowy plakat z Loredaną.