Ósma poprawka
pokaz filmu

• (kadr z filmu przedstawiający kolorowy mural z twarzą roześmianej kobiety)

kadr z filmu "Ósma poprawka"

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zapraszają na pokaz filmu „Ósma poprawka”.

Program filmowy towarzyszący wystawie „Kto napisze historię łez” obejmuje prezentację online czterech filmów, których autorki przybliżają najnowszą i odleglejszą historię walki o prawa kobiet w Irlandii, Polsce, Włoszech i Salwadorze. Filmy, ujęte w programie, odsłaniają formy oporu kobiet wobec represyjnego prawa wymierzonego w ich ciała. Projekcje filmów dokumentalnych, organizowanych we współpracy z Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity, odbędą się w wybrane czwartki grudnia, stycznia i lutego – online.

Link umożliwiający obejrzenie filmu zostanie udostępniony w wydarzeniu bezpośrednio przed godziną seansu.

Film „Ósma poprawka” śledzi społeczną kampanię, która odbyła się w Irlandii na rzecz usunięcia ósmej poprawki – konstytucyjnego zakazu aborcji wprowadzonego w 1983 roku w wyniku referendum. Pokazuje transformację kraju z konserwatywnego państwa zdominowanego przez Kościół katolicki w bardziej liberalne społeczeństwo świeckie. 25 maja 2018 roku wyniki referendum w tej samej sprawie okazały się zupełnie inne niż w latach 80. XX wieku – 66% głosujących opowiedziało się za usunięciem ósmej poprawki z ustawy zasadniczej.

Film pokazuje, jak doszło do tej zmiany. Przedstawia głosy z obu stron debaty. Jego głównymi bohaterkami są dwie dynamiczne liderki kampanii pro-choice: jej weteranka Ailbhe Smyth i samozwańcza aktywistka Andrea Horan. To one opracowały śmiałą strategię oddolnego aktywizmu i zaprojektowały to, co z pozoru wydawało się niemożliwe. Obserwujemy przełomowe momenty całego procesu, takie jak wstrząs w 2012 roku wywołany śmiercią Savity Halappanavarm, której odmówiono aborcji w szpitalu w Galway, czy ujawnienie ciemnych tajemnic kościoła katolickiego w Irlandii. Uczestniczymy w historycznej polityczno-kulturowej przemianie kraju, który wchodzi na nową, postępową ścieżkę rozwoju.

Ósma poprawka, („The 8th”), reż. Aideen Kane, Lucy Kennedy, Maeve O'Boyle / 2020

Film dostępny w godzinach 18:00-21:00 na platformie YouTube

link: https://youtu.be/jeNhXR1AiEI

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

Cykl Silniejsze bezpieczniejszeWarsztaty z samoobrony i asertywności dla kobiet z niepełnosprawnościami Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieMagdy Lipskiej, Sebastiana Cichockiego i Łukasza Rondudy MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieMagdy Lipskiej MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Agnieszka Graffoprowadza po wystawie MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieŁukasza Rondudy MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Marcin Kościelniakoprowadza po wystawie MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskieSebastiana Cichockiego MUZEUM nad Wisłą