Zbigniew Libera
oprowadza po wystawie „Czym jest Oświecenie?”

• Zbigniew Libera
    Zbigniew Libera, Kolumna Chwały w Warszawie, 2018, kredka, ołówek, papier. Dzięki uprzejmości artysty oraz galerii Raster w Warszawie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie gościnne po wystawie „Czym jest Oświecenie?”.

Oprowadzanie poprowadzi Zbigniew Libera, artysta sztuk wizualnych.

Zbigniew Libera

jest autorem obiektów, instalacji, filmów wideo, wideoinstalacji, fotografii. Samouk. W latach 1978-80 studiował na Wydziale Pedagogiki Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1980-1986 związany z środowiskiem łódzkiego „Strychu” i „Kultury Zgrzytu”. Współtworzył najciekawsze środowiska i przedsięwzięcia sztuki niezależnej w Polsce, m.in. łódzką Kulturę Zrzuty, grupę muzyczną NAO i Sternenchoh, czasopismo Tango, środowisko skupione wokół Zofii Kulik i Przemysława Kwieka. Uznawany za czołowego przedstawiciela nurtu sztuki krytycznej. W swoich pracach analizuje i krytykuje przyjęte konwencje, kulturę masową, tradycyjne modele wychowania, porusza kwestie manipulowania rzeczywistością przez media. Od 2006 prowadzi nomadyczny tryb życia. Współpracuje z Galerią Raster w Warszawie. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Jewish Museum w Nowym Jorku, Haus der Geschichte w Bonn.