Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Niepodległe”

  • Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Niepodległe”

    Obraz Ewy Ciepielewskiej "Pożyczki (Róża Luksemburg)" z 2011 r., akryl na płótnie. Na intensywnie czerwonym, jednolitym tle portret Róży Luksemburg wykonany techniką szablonu. W tle zaś widnieje cytat z jej dzieł, krytykujący kumulację kapitału i pożyczki.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy”.

Muzeum włącza się tą wystawą w obchody stulecia niepodległości Polski. To próba przyjrzenia się roli, jaką w dwudziestowiecznych narracjach narodowowyzwoleńczych odgrywają kobiety.

Wystawa odwołuje się do różnych tradycji niepodległościowych na świecie: poczynając od 1918 roku, poprzez rok 1945, który zapoczątkował dekolonizację Południa, po rok 1989, wyznaczający koniec reżimu komunistycznego w Europie i dający początek nowej, globalnej epoce w dziejach świata. W swej podróży przez różne geografie i momenty historyczne wystawa opowiada o upłciowieniu narracji historycznych, które wykluczają i pomijają kobiety, dając tym samym prymat męskiej wizji świata.

Spacer poprowadzą Aleksandra Górecka i Marta Przasnek.

Obowiązują zapisy za pomocą formularza zgłoszeniowego poniżej.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu z Martą Przasnek, koordynatorką ds. dostępności Muzeum, pod adresem muzeumdostepne@artmuseum.pl.

Informacje praktyczne dla zwiedzających z dysfunkcją wzroku.

Formularz zgłoszeniowy został ukryty.

Aleksandra Górecka

edukatorka i animatorka, początkująca fotografka i rysowniczka, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w którym oprowadza dzieci po wystawach i prowadzi dla nich twórcze warsztaty. W edukacji najważniejsza jest dla niej swoboda twórcza, otwartość i łamanie schematów. W rysunku najbardziej interesują ją motywy roślinne, w fotografii detale przyrody i szczęśliwi ludzie. Obecnie mieszka, działa i pracuje w Warszawie.

Marta Przasnek

historyczka sztuki, uczestniczka programu studiów drugiego stopnia „Między Wschodem a Zachodem - historia kultury i myśli”, współprowadzonych przez uniwersytety w Warszawie, Kolonii, Moskwie i Belgradzie. Od września 2015 roku współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie prowadzi oprowadzania i warsztaty dla osób dorosłych. Od 2013 roku opracowuje również teksty audiodeskrypcji dla Muzeum oraz dla Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.