„Automobil wyścigowy co pędzi, piękniejszy jest niż Nike z Samotraki”
Oprowadzanie Piotra Dąbrowskiego

  • \

    Wojciech Fangor, "Czarna Carmen", 1956, 61x86,5, offset

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Automobil wyścigowy co pędzi, piękniejszy jest niż Nike z Samotraki”, które odbędzie się w sobotę 11 kwietnia o godzinie 15.

Wystawa plakatów towarzyszy ekspozycji “Andrzej Wróblewski: Recto / Verso. 1948-1949, 1956-1957” i jest próbą uchwycenia kontekstu codzienności czasów artysty.

Plakat to jedno z najbardziej dynamicznych mediów, to sztuka, która wychodzi poza bezpieczne ramy muzeów czy galerii, żeby zamieszkać na ulicach. To sztuka, której głównym zadaniem jest komunikowanie, która powinna być zrozumiała dla szerokiej publiczności (przypadkowych przechodniów) i której czas jest ograniczony terminem wydarzenia, na które zaprasza, aktualną agendą polityczną, czy dostępnymi na rynku dobrami, które reklamuje. Te praktyczne zastosowania sprawiają, że plakat stanowi sztukę zanurzoną w rzeczywistości, a tym samym jest znakiem i nośnikiem swoich czasów. 

O historiach wybranych plakatów i ich twórców, o polskiej szkole plakatu i jej kontynuatorach, a także o wyborze zaprezentowanym w Muzeum opowie Piotr Dąbrowski, kolekcjorer i pasjonat, którego kompletowana od lat 70. kolekcja liczy dziś okolo 24.000 pozycji i tak jak współczesność - ktorej plakaty od zawsze towarzyszą - ciągle się rozwija.  

Zobacz także: