​​Oprowadzanie performatywne Waldemara Tatarczuka
Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców

• ​​Oprowadzanie performatywne Waldemara Tatarczuka

Zapraszamy na performatywne oprowadzanie artysty i kuratora Waldemara Tatarczuka po wystawie „Refugees Welcome.Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców”.

Punktem wyjścia do oprowadzania po wystawie stanie się ankieta rozesłana wpierw do artystek i artystów biorących udział w projekcie. Na podstawie pozyskanych w ten sposób informacji Waldemar Tatarczuk zaproponuje własną opowieść o zgromadzonych tu pracach i wyłaniających się z nich znaczeniach. W trakcie oprowadzania działania performatywne przeplatać się będą z narracją o tym, jak skonstruowana jest wystawa.

Działania Tatarczuka, zarówno realizowane projekty wystawiennicze, jak i autorskie akcje są często reakcją na poczynania władz, tworzenie podziałów w społeczeństwie. Te kwestie interesują go również w przypadku wystawy Refugees Welcome, która dzieje się w kontekście kryzysu na granicy i związaną z nim arbitralnością w stosowaniu władzy i przemocy.

Waldemar Tatarczuk (ur. Siemiatycze, 1964) artysta wizualny, kurator.
Założyciel Ośrodka Sztuki Performance, który działał w Lublinie w latach 1999–2010; kurator Europejskiego Festiwalu Sztuki Performance, którego pierwsza edycja odbyła się w Lublinie w 2004 roku, a kolejne w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2006–2011). Dyrektor Galerii Labirynt od 2010 roku, z przerwą w 2022 roku, która była spowodowa negatywną opinią Ministra Kultury Piotra Glińskiego na temat działalności programowej prowadzonej przez Tatarczuka Galerii. Kurator wystaw, m.in.: Jesteśmy ludźmi – będącej reakcją środowiska artystycznego na homofobiczne wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy oraz Nigdy nie będziesz szła sama – dokumentującej Strajk Kobiet, a także To tylko wystawa w ramach Kijowskiego Biennale'23, która zostanie otwarta w Galerii Labirynt 27 października 2023.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
Film Pokaz filmu „Niebo jest otwarte. Głosy z Ukrainy”Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artists for refugeesOprowadzanie po angielsku / guided tour in English MUZEUM nad Wisłą
13:00 Oprowadzanie Экскурсия на русском языке по выставке „Refugees Welcome. Артистки и артисты для беженок и беженцев” Oprowadzanie w języku rosyjskim MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówPo wystawie oprowadzi Karolina Szymańska i Natalia Jakoniuk MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie gościnne Mai OstaszewskiejRefugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców MUZEUM nad Wisłą
13:00 Oprowadzanie екскурсія українською мовою виставкою „Refugees Welcome. Мисткині та митці для біженок і біженців” Oprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą