Oprowadzanie Małgorzaty Radkiewicz

• Oprowadzanie Małgorzaty Radkiewicz

Zapraszamy na oprowadzanie filmoznawczyni Małgorzaty Radkiewicz po wystawie „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów”.

Małgorzata Radkiewicz przedstawi ogląd prac zaprezentowanych na wystawie z perspektywy kina kobiet i towarzyszącej mu (auto)refleksji. Taka perspektywa pozwoli dostrzec indywidualne postawy reżyserek i artystek oraz stojące za nimi wybory stylistyczne i tematyczne – od awangardowych dokonań Mai Deren, do feministycznych projektów Barbary Hammer, Delphine Seyrig i Mony Hatoum.

Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni, pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się kinem współczesnym, problematyką tożsamości kulturowej oraz twórczością kobiet w filmie, fotografii i sztuce. Wyrazem jej zainteresowań są publikacje: W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Potter (2001), Władczynie spojrzenia. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek (2010), Refleksje zza kamery. Reżyserki o kinie i formie filmowej (2022). Ponadto autorka książek o Dereku Jarmanie, polskich debiutach filmowych lat 90., a także monografii Oblicza kina queer (2014). W latach 2015–2018 koordynatorka projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki: Pionierki z kamerą. Kobiety w kinie i fotografii w Galicji 1896–1945. Jako stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2015 prowadziła badania, których efektem jest książka Modernistki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918–1939 (2016). Członkini Rady Muzeum Fotografii w Krakowie.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Debata O inkluzywnej reprezentacji na wystawach muzealnych Kinoteka
Plac Defilad 1, Warszawa
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie opiekuna/opiekunki publicznościWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Małgorzaty SzyłakWystawa „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów ” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Filmujące kobiety – opór i zmiana Wykład Małgorzaty Radkiewicz MUZEUM nad Wisłą