Oprowadzanie eksperckie
Anka Ptaszkowska. Przypadkiem

• Ank Ptaszkowska z Edwardem Krasińskim

Anka Ptaszkowska i Edward Krasiński w domu w Zalesiu, pierwsza połowa lat 60., fot. Eustachy Kossakowski, MSN

Zapraszamy na cykl oprowadzań kuratorskich po wystawie „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem". Agnieszka Tarasiuk, projektantka wystawy oraz kierowniczka działu zbiorów MSN, przybliży publiczności najważniejsze postaci z konstelacji osób, z którymi pracowała i przyjaźniła się bohaterka wystawy.

*Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Eksperyment i przygodę ceni bardziej niż praktyczne cele. Jej niechęć do sztywnych ról społecznych i konwencji odpowiada za ulotny charakter podejmowanych przez nią inicjatyw. Z tą nieciągłością w życiu zawodowym kontrastuje jej wieloletnie i całkowite zaangażowanie w twórczość bliskich jej artystek i artystów. Potrafi włączać innych w najbardziej nieprawdopodobne przedsięwzięcia. Wśród wspieranych przez nią twórców są artyści znani z historii sztuki, jak i postacie, których związki ze sztuką były krótkotrwałe lub „wolne”. A więc także artyści funkcjonujący na marginesie – zarówno społecznym, jak i świata sztuki – jak Krzysztof Niemczyk czy André du Colombier. Ich bezwarunkowe dążenie do wolności jest bliskie anarchistycznemu usposobieniu Ptaszkowskiej.

Po spotkaniu, Paulina Gojtka z Fundacji Kultury Bez Barier, zaprasza na dyskusję w Polskim Języku Migowym.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Екскурсія українською мовоюOprowadzanie w języku ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
19:00 Dyskusja Czerwona BramaSpotkanie wokół twórczości Bogusława Choińskiego MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
19:00 Wydarzenie I GOT UP AT 8:59 AM OCT. 19 2021Pokaz filmu i spotkanie z Pierre’em Balem-Blankiem MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie eksperckieAnka Ptaszkowska. Przypadkiem MUZEUM nad Wisłą