Oprowadzanie gościnne w języku angielskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”
Prowadzenie: Éric de Chassey

• Oprowadzanie gościnne w języku angielskim po wystawie \

Edi Hila, Peryferie 2, 2011, z serii „Peryferie”, olej, płótno, 102.5 × 137 cm, dzięki uprzejmości galerii Mitterrand, Paryż

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na oprowadzanie gościnne w języku angielskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”. Spacer poprowadzi Éric de Chassey.

Éric de Chassey

od 2016 jest dyrektorem l'Institut national d'histoire de l'art (INHA) w Paryżu, wcześniej kierował Akademią Francuską w Rzymie – Villa Medici (od 2009 do 2015 roku). Jest profesorem historii sztuki nowoczesnej w École Normale Supérieure w Lyonie. Jego działalność naukowa od początku koncentruje się na obszarze kulturowym Stanów Zjednoczonych i na sztuce abstrakcyjnej, zajmował się również twórczością Matisse’a, fotografią, historią międzynarodowych związków artystycznych, pojęciem tradycji i oporu w odbiorze sztuki oraz relacjami między sztuką a społeczeństwem od początku XX wieku do dziś. Autor książek i esejów na temat sztuki wieku XX i XXI, m.in. La violence décorative: Matisse et les Etats-Unis (1998), La peinture efficace. Une histoire de l'abstraction aux États-Unis, 1910–1960 (2001), Platitudes. Une histoire de la photographie plate (2006), Olivier Debré, monographie (2007) oraz Pour l'Histoire de l'Art (2011).

Kurator licznych wystaw, którym towarzyszyły publikacje, w tym „Abstraction-Abstractions: Provisional Geometries” ( Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Saint-Étienne, 1997); „[Corps] Social” (Paryż, École nationale supérieure des Beaux-Arts, 1999); „Made in USA: American Art from 1908 to 1948” (Bordeaux, Galeria Sztuk Pięknych; Rennes, Muzeum Sztuk Pięknych; Montpellier, Muzeum Sztuk Pięknych; 2001–2002); „Kelly-Matisse. Plant Drawings” (Paryż, Centre Pompidou; Muzeum Sztuki w Saint Louis, 2002); „Stroll On! British Abstraction, 1959–1967” (Mamco, Genewa, 2005–2006); „Repartir à zéro, comme si la peinture n'avait jamais existé, 1945–1949” (Muzeum Sztuk Pięknych w Lyonie, 2008/2009); „Alex Katz: An American Way of Seeing” (Muzeum Sztuki im. Sary Hilden, Tampere; Muzeum Sztuk Pięknych, Grenoble; Museum Kurhaus, Kleve, 2009); ; „La pesanteur et la grace. Abstractions et spiritualité” (Collège des Bernardins, Paryż; Akademia Francuska w Rzymie - Villa Medici, 2010-2011); „Les mutants (Akademia Francuska w Rzymie – Villa Medici, 2010) ; „Jean-Auguste Dominique Ingres – Ellsworth Kelly” (Akademia Francuska w Rzymie - Villa Medici, 2010) ; „Europunk. The Visual Culture of Punk in Europe, 1976–1980” (Akademia Francuska w Rzymie – Villa Medici; Mamco, Genewa; Charleroi, BPS22 ; 2010/2011) ; „Poussin et Moïse. Du dessin à la tapisserie” (Akademia Francuska w Rzymie - Villa Medici ; Bordeaux, Musée des Beaux-Arts, 2011) ; „Les sujets de l’abstraction. Peinture non-figurative de la seconde École de Paris. 101 chefs-d’œuvre de la Fondation Gandur pour l’art” (Genewa, Musée Rath; Montpellier, Musée Fabre; 2011/2012); „Jean-Marc Bustamante (Pieter Saenredam) – Villa Medici” (Akademia Francuska w Rzymie - Villa Medici, 2012), „Soulages XXIe siècle” (Muzeum Sztuk Pięknych w Lyonie; Akademia Francuska w Rzymie – Villa Medici, 2012/2013). Obecnie pracuje nad kilkoma wystawami, które odbędą się we Włoszech, Francji, Algierii i Polsce. Ich temty to twórczość Djamela Tataha, Jean-Luca Moulène’a i Andrzeja Wróblewskiego oraz koniec i renesans malarstwa w Rzymie i Paryżu lat 1960–1980 czy kultura wizualna europejskiej skrajnej lewicy w latach 70. XX wieku.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

16:00 Oprowadzanie Autorski spacer po wystawie z Edim Hilą MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Dyrektor Joanna Mytkowska oprowadza po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie w języku angielskimpo wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą