Autorski spacer po wystawie z Edim Hilą

• Autorski spacer po wystawie z Edim Hilą

Edi Hila, Scena uliczna, 2005, z serii „Zagrożenie” olej, płótno, 110 × 130 cm, Kolekcja Briana McCarthy'ego i Daniela Sagera

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z artystą Edim Hilą, który oprowadzi po swojej wystawie.

Twórczość Ediego Hili, jednego z najważniejszych artystów z Bałkanów, przez ostatnie ćwierćwiecze ukazywała głębokie przemiany zachodzące w społeczeństwach postkomunistycznej Europy. Hila nie zdecydował się na emigrację na Zachód i do dziś mieszka w Tiranie. To tutaj wypracował własny styl, wyrażający refleksję nad specyfiką historii Albanii (leżącej na pograniczu Wschodu i Zachodu) oraz miejscem albańskiego malarstwa w historii sztuki basenu Morza Śródziemnego.

Edi Hila

urodził się w 1944 roku w Szkodrze, mieszka i tworzy w Tiranie. Brał udział w wielu międzynarodowych wystawach, między innymi w 48. Biennale w Wenecji (1999), After the Wall („Po murze”) w Moderna Museet w Sztokholmie (1999), Hamburger Bahnhof w Berlinie i Ludwig Múzeum w Budapeszcie (2000), Blut & Honig – Zukunft Ist am Balkan („Krew i miód: przyszłość należy do Bałkanów”) przygotowanej przez Haralda Szeemanna w Muzeum Essl w Wiedniu (2003), Biennale w Liverpoolu (2010) oraz documenta 14 w Atenach i Kassel (2017). Jego prace znajdują się w zbiorach Kolekcji Kontakt w Wiedniu, Centrum Pompidou w Paryżu, Fonds municipal d’art contemporain de la Ville de Paris i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w języku albańskim z tłumaczeniem na język polski.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

14:00 Oprowadzanie Dyrektor Joanna Mytkowska oprowadza po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie w języku angielskimpo wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Edi Hila. Malarz transformacji” MUZEUM nad Wisłą