Oprowadzanie kuratorskie po wystawie z udziałem artysty i aktywistek miejskich
WASZAWA W BUDOWIE 14

• widok na pawilon Muzeum nad Wisłą. Zdjęcie jest wpisane w czarno-białą grafikę z napisem „Warszawa w budowie. Walka o ulice\

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Walka o ulice” w ramach 14. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE z udziałem artysty Patryka Różyckiego,  aktywistek Barbary Jędrzejczyk i Joanny Klikowicz  oraz kuratora wystawy Tomasza Fudali.

Tytuł wystawy festiwalowej został zapożyczony z książki „Walka o ulice", w której amerykańska aktywistka miejska Janette Sadik-Khan pisała: „Podstawowa zasada organizacji ruchu znana jest od stu lat i do tej pory była ignorowana przez planistów. Głosi, że skutki zależą od tego, co zbudujesz. Więcej pasów ruchu, to więcej samochodów”. Osią festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE jest pytanie o uniwersalne projektowanie ulic tak, by były dostępne i przyjazne dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Wychodzimy z założenia, że na ulicach Warszawy zmieścimy się wszyscy.
W debatach i spotkaniach festiwalowych będziemy dyskutować o możliwych kierunkach rozwoju miast wobec kryzysu klimatycznego, m.in.: ochronie i sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu w mieście na rzecz komunikacji zbiorowej i pieszych oraz bezpiecznej i ekologicznej mobilności. Na przyszłość miast będą mieć wpływ zarówno projektanci systemowych rozwiązań, jak i ich użytkownicy.

*Wstęp w cenie biletu.

Joanna Klikowicz jest artystką oraz aktywistką. W praktyce twórczej opiera się na obserwacjach struktur miejskich i relacji jego mieszkańców do wytwarzaniej przestrzeni. Systematycznie zbiera dźwięki i obrazy podczas pieszych wędrówek. Interesują ją także nieużytki, miejsca pozornie niefunkcjonalne. W działalności aktywistycznej istotne jest dla niej poczucie sprawczości; skupia się na działaniach przynoszących materialną zmianę, takich jak chociażby uwolnienie trawnika od parkujących aut i przywrócenie na nim życia. Jest absolwentką Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim (2009) oraz Wydziału Sztuki Mediów na Warszawskiej ASP (2021). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Barbara Jędrzejczyk – przewodnicząca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Zaangażowana w akcje związane z bezpieczeństwem pieszych oraz zrównoważonym transportem. Jest również licencjonowaną przewodniczką po Warszawie. Organizatorka warszawskiej edycji "Nocy Świątyń". Uwielbia wędrówki po mieście i podróże pociągiem.

Patryk Różycki jest artystą interdyscyplinarnym, maluje, pisze, tworzy performanse, podcasty i wideo, jest edukatorem i kuratorem Festiwalu Performance Kick Off Perfo oraz festiwalu krótkich, eksperymentalnych form filmowych Baza. W swoich pracach podejmuje wątki prywatne i w pierwszoosobowej narracji opowiada o emocjach i relacjach. Posługuje się głównie obrazem, który ma mu pomóc w określeniu i zrozumieniu własnej pozycji w społeczeństwie i kulturze. Zajmuje się męską seksualnością, wstydem – w szeroko pojętym obszarze życia społecznego – oraz strukturą rodziny i jej wpływami na jednostkę. Wierzy w to, że każdy człowiek jest wrażliwy, a sztuka pozwala komunikować się z innymi w szczery i otwarty sposób. W 2017 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, ze specjalizacją intermedia. Wystawia w Polsce od 2016 roku.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

17:00 Oprowadzanie Czego nie widać na wystawie „Walka o ulice”?Oprowadzanie z audiodeskrypcją MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Sztuka w całym spektrumOprowadzanie po wystawie MUZEUM nad Wisłą
17:00 Film „Fietspad Extravaganza” – pokaz i spotkanie z Julią SokolnickąProjekcja filmu w kinie Syrena KINO SYRENA
Rynek Starego Miasta 42,
18:00 Dyskusja Co robią ludzie w kaskach? Poznajcie inżynierówWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Projektujemy miasto. Integracyjne warsztaty rodzinneWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮoprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawieWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą