Oprawadzanie kuratorskie po wystawie z udziałem artystów i studentów Uniwersytetu SWPS
WARSZAWA W BUDOWIE 14

• Widok wystawy z dronem Zuzanny Janin na pierwszym planie.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratora Tomasza Fudali po wystawie „Walka o ulice” w ramach 14. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE z udziałem Zuzanny Janin, Piotra Wysokiego, Dominika Jałowińskiego oraz studenstów Uniwersytetu SWPS.

Tytuł wystawy festiwalowej został zapożyczony z książki „Walka o ulice", w której amerykańska aktywistka miejska Janette Sadik-Khan pisała: „Podstawowa zasada organizacji ruchu znana jest od stu lat i do tej pory była ignorowana przez planistów. Głosi, że skutki zależą od tego, co zbudujesz. Więcej pasów ruchu, to więcej samochodów”. Osią festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE jest pytanie o uniwersalne projektowanie ulic tak, by były dostępne i przyjazne dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Wychodzimy z założenia, że na ulicach Warszawy zmieścimy się wszyscy.

W debatach i spotkaniach festiwalowych będziemy dyskutować o możliwych kierunkach rozwoju miast wobec kryzysu klimatycznego, m.in.: ochronie i sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu w mieście na rzecz komunikacji zbiorowej i pieszych oraz bezpiecznej i ekologicznej mobilności. Na przyszłość miast będą mieć wpływ zarówno projektanci systemowych rozwiązań, jak i ich użytkownicy.

*Wstęp w cenie biletu.

Zuzanna Janin tworzy rzeźby, instalacje, wideo, fotografie i performanse. Jest także twórczynią sztuki performatywnej na scenie teatralnej. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także stypendystką ECAV (École Cantonale d’Art du Valais w Sierre). Doktorat obroniła na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w 2016, habilitację na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2020. Artystka wykłada w IS PAN. Interesują ją przestrzeń, pamięć i czas, a także stany „pomiędzy”. Przekształca odpady i resztki w obiekty i rzeźby, a także w pionierski sposób wykorzystuje materiały, tworząc rzeźby z waty cukrowej, ubrań, jedwabiu spadochronowego czy dmuchanych form. Brała udział w Sydney Biennale (1992), Istanbul Biennial (1992), Soonsbeek (1993), Liverpool Biennial (1996), Biennale w Łodzi (2010) i Biennale w Wenecji (2011), a także pokazie Kolekcja rzeźby XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie (2022). Jej prace pokazywane były m.in. w Museum of Contemporary Art Chicago, Hamburger Bahnhof w Berlinie, TOP Museum w Tokio, Kunstmuseum w Bernie, Kunsthalle w Wiedniu, MAM w Rio de Janeiro, Salzburger Kunstverein, Jeu de Pomme w Paryżu, Japanese Palace w Dreźnie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Piotr Wysocki autorem filmów, wideoinstalacji, performansów i obrazów. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2008). Tworzy filmowe portrety zgłębiające psychologiczną i społeczną kondycję bohaterów. Do prac o ludziach wykluczonych podchodzi z niezwykłą społeczną wrażliwością, zrozumieniem i pokorą wobec rejestrowanych sytuacji. Wystawia w Polsce od 2005 roku. Jest laureatem konkursu Samsung Art Master (2008) i dziewiątego konkursu Gepperta we Wrocławiu (2009). Był również nominowany do Paszportu „Polityki”, a w 2011 roku – do nagrody „Spojrzenia” Fundacji Deutsche Bank.

Dominik Jałowiński – performer, malarz, twórca kolaży i instalacji. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2008). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015). Współzałożyciel Galerii Śmierć Frajerom (2018–2020). W swoich pracach tworzy wieloznaczeniowe opowieści z nakładających się na siebie kolejnych wizualnych warstw. Prowadzi warsztaty, podczas których bada granice sztuki, więzi kulturowych, etnicznych i społecznych w społeczeństwie. Jego prace były pokazywane w Biurze Wystaw, Galerii Foksal, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Ludwig Múzeum w Budapeszcie, Muzeum Historii Jugosławii w Belgradzie, Museum of Old and New Art w Hobart Tasmania w Australii.

Studenci SWPS
Nikodem Jakubowski, Mirella Murawska, Łukasz Cegliński, Dominika Perłowska,
Maja Kleszcz przy współpracy z Artystkami i Artystami: Sicoerism, erypietas,
nocny_marek27, niebieski.robi.kreski, luksprzeziks, zuozone, miss_dorys