Olga Dmowska i Viola Głowacka oprowadzają po wystawie
„Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie”

• Olga Dmowska i Viola Głowacka oprowadzają po wystawie

Olga Dmowska, "Początek nocy", 2017. Dzięki uprzejmości artystki

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na gościnne oprowadzanie po wystawie „Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie”.

W sobotę, 3 sierpnia 2019 o godz. 16:00, o swoich pracach prezentowanych na wystawie opowiedzą artystki, Olga Dmowska i Viola Głowacka.

Olga Dmowska

wykorzystuje medium malarstwa do przepracowywania osobistych traum, które przeżyła w dzieciństwie. Ale obrazy bardziej niż do konkretnych zdarzeń sięgają do emocjonalnego i psychicznego spustoszenia, jakie tamte po sobie zostawiły. Artystka portretuje więc swoje życie psychiczne, przenosząc na płótno ślady traumy głęboko ukryte w podświadomości. Wykorzystuje w tym celu ambiwalentną poetykę baśni: okrucieństwo konkretnych scen przedstawia za pomocą ciepłej palety barw, mieszając ból z przyjemnością, przerażenie ze spokojem.

Viola Głowacka

zajmuje się malarstwem, rysunkiem i wideo. Charakterystyczny dla jej obrazów jest sposób przedstawiania postaci kobiecych. Ich wydłużone, anemiczne sylwetki i blade twarze czasem naznaczone przemocą, innym razem wyraźnie zmęczone, z rozmazanym makijażem, nie są oznaką słabości. Przeciwnie, portretowane w barach, domach publicznych, na ulicy bądź w przestrzeniach domowych zdają się zdystansowane, obojętne, może nawet niezainteresowane tym, co je otacza.