Oczami się nie nasycisz
Działania performatywne

• Oczami się nie nasycisz

12 i 22 października w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE zostanie zaprezentowany cykl działań performatywnych przygotowanych przez artystów związanych z ruchem kultury niezależnej w latach osiemdziesiątych.

W ramach wystawy “Samoorganizacja” artyści uczestniczący w latach 1984-1993 w wystawach organizowanych w mieszkaniu Jana Rylke na warszawskim Ursynowie pokażą swoje nowe prace lub zreinterpretują wystąpienia sprzed lat. Przedstawią interesujące ich tematy, podejmując polemikę z podstawowymi dla opisu sztuki kategoriami i zjawiskami.

12 października wystąpią:
Janusz Ducki - “Czas koloru” (performans)
Marek Konieczny - “Faktura” (performans)
Waldemar Petryk - “Oczami się nie nasycisz” (performans)
Jan Rylke - “Płaczę nad Wami” (performans)
Jan Stanisław Wojciechowski - “Działania performatywne”

Janusz Ducki (ur. 1943 r.) - w latach 1983-1986 współzałożyciel Galerii Działań; w latach 80. uczestnik ruchu kultury niezależnej, działacz społeczny. Od 1989 roku wykładowca SGGW na Wydziale Architektury Krajobrazu.

Marek Konieczny (ur. 1936 r.)
Urodzony pod znakiem Raka
Syn Księżyca
Kocha orchidee
A szczęście zapewni mu szmaragd
Artysta
Niegdyś inżynier
Narciarz, wizjoner, kusiciel
Dezerter konceptualizmu
Twórca idei Think Crazy
Żyje w Europie

Waldemar Petryk - absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, specjalność malarstwo i ceramika. Realizował działania typu performance, tworzył instalacje i obiekty, nie rezygnował z malarstwa. Założyciel Galerii Kalipso. Za swą działalność artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”. Prace artysty są przesiąknięte specyficznym humorem i dużą dozą poezji zabarwionej świadomą prowokacją intelektualną.

Jan Rylke (ur. 1944 r.) - absolwent Wydziału Malarstwa na ASP w Warszawie (1968), performer, poeta, specjalista w dziedzinie sztuki ogrodowej. Rozprawę doktorską obronił w 1976 r., w 1988 r. uzyskał habilitację, tytuł profesora został mu nadany w 2002 r. W latach 80. organizator domowych wystaw, w latach 90. seminarium metodologicznego architektury krajobrazu, w latach 2000 Klubu Performance. Profesor Katedry Projektowania i Konserwacji Krajobrazu,na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Jan St. Wojciechowski (ur. 1948 r.) - dr hab., absolwent Wydziału Rzeźny na ASP w Warszawie (1973), krytyk, kurator, specjalista w zakresie wiedzy o kulturze i polityce kulturalnej. Doktorat na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1993), habilitacja na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (2006). 1974-1996 dyrektor artystyczny Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 1996-2001 dyrektor Instytutu Kultury w Warszawie, od 2001 wykładowca w Katedrze Zarządzania w Kulturze Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca Akademii Humanistycznej im. A.Gieysztora w Pułtusku ( w l. 2001-2006 wicedyrektor Instytutu Kultury Europejskiej tamże). Od 2005 wykładowca, od 2007 profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, kierownik Katedry Antropologii Kultury. Współzałożyciel i do 2005 Sekretarz Generalny Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Od 1984 członek sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), kurator polskiego pawilonu Biennale Sztuki w Wenecji (1997), 1999-2000 Sekretarz Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej 2000. Członek rad programowych instytucji artystycznych: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (od 2006 przewodniczący Rady CRP), Bunkier Sztuki w Krakowie (1995-1999) i kolegiów redakcyjnych czasopism ("Rzeźba Polska", "Arche"). 1996 - 2002 przewodniczący kolegium redakcyjnego "Kultury Współczesnej".

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Spotkanie Lokale na pracownie twórczeDyskusja o pracowniach artystycznych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Wykład Robić użytekSpotkanie z cyklu: „Artysta (i artystka) jako istota miejska: występowanie, zwyczaje i polityka” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Samoorganizacja” Pracownie na Inżynierskiej
ul. Inżynierska 3, Warszawa
20:00 Film Kino MinoTAur „Furman śmierci” ("Körkarlen"), reż. Victor Sjöström Pracownie na Inżynierskiej
ul. Inżynierska 3, Warszawa
18:00 Sesja Wstęp do historii sztuki publicznej w Warszawie Sesja naukowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
21:00 Wycieczka DIS: Great Thinkers Tech-FitBieg po mieście Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia